Podľa informácií SME je Tóth od piatka postavený mimo služby. Pittner to však nechcel s určitosťou potvrdiť: „Všetky vnútorné záležitosti nie sú určené verejnosti. Na to sú príslušné orgány.“
Pittner obhajuje svoju mlčanlivosť tým, že „služba nie je verejná, ale tajná a verejnosť musí dôverovať Národnej rade, vláde a jej kontrolným orgánom“.
Pittner už preveril aj informáciu, že bývalý šéf technickej sekcie a odpočúvania Ľuboš Urban bol v Moskve na návšteve, ktorú neohlásil. Nič viac nepovedal, lebo „je to záležitosť služby“.
Predseda SMK Béla Bugár nemá nijaké informácie o Tóthovom odvolaní, ale upozornil, že SIS nie je ministerstvo. „Ak budem potrebovať informáciu, pôjdem za pánom riaditeľom, ale noviny o tom informovať nebudem,“ povedal.
Tóthovo odvolanie verejne žiadalo KDH. Minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko cez svojho hovorcu Borisa Ažaltoviča odkázal: „Na vaše otázky je kompetentný odpovedať riaditeľ alebo hovorca SIS.“
Tótha vojenský prokurátor obvinil z útoku na štátny orgán. Z hotela Danube mal všetkým médiám faxovať anonymné trestné oznámenie na ministra Palka, v ktorom ho obvinil, že manipuloval s databázou odpočúvania. S Tóthom mali prísť do kontaktu dvaja pracovníci hotela, ktorí ho údajne spoznali. Prípad by mal byť podľa hlavného vojenského prokurátora uzavretý na budúci týždeň. (mož)