Bratislava 9. apríla (TASR) - Národná rada SR dnes schválila všetky tri prezidentom vrátené novely zákonov - o zdravotnej starostlivosti, o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva a tzv. kompetenčný zákon.
Prvá novela vstúpi do platnosti 1. júna 2003. Parlament rozhodol, že budú musieť byť vydané všeobecne záväzné právne predpisy súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o úhradách nákladov na zdravotné výkony. Za lekársky predpis nebudú musieť platiť občania v hmotnej núdzi a s ťažkým zdravotným postihnutím.
Parlament zamietol rozšírenie okruhu občanov, ktorí by nemali platiť za poskytované služby v zdravotníctve, a nezvýšil ani vekovú hranicu detí a mladistvých oslobodených od platenia za služby na 18 rokov veku.
Novela zákona o SNSĽP, ktorá začne platiť 1. júna, určuje nový spôsob kreovania a pôsobností Správnej rady strediska, ktorá bude mať deväť členov. Po jednom členovi do 1. júla 2003 vymenujú prezident republiky, predseda parlamentu, premiér, ombudsman, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, dekani právnických fakúlt v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Trnave. Mimovládne organizácie budú mať vplyv iba na vymenovanie člena rady predsedom vlády SR, pričom kandidáta navrhnú do 15. júna. Prvé zasadnutie novej Správnej rady zvolá minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Stredisko bude musieť vypracovať a raz ročne zverejniť správu o stave dodržiavania ľudských práv a slobôd v SR. Správu musí stredisko každoročne do 31. januára zverejniť na internete alebo v dennej tlači s celoslovenskou pôsobnosťou.
Opätovným schválením novely tzv. kompetenčného zákona sa zrušilo Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR. Pôsobnosť tohto orgánu štátnej správy prejde od 1. mája 2003, keď nadobudne novela účinnosť, na Ministerstvo hospodárstva SR.
NR SR dnes prijala aj poslanecký návrh menšej novely zákona o dani z pridanej hodnoty. Novela dopĺňa úpravu tohto zákona platnú od 1. januára 2003 a odstraňuje niektoré jej nedostatky. Znižuje finančný limit na zohľadnenie nákupu výrobných prostriedkov do tzv. vratky DPH (vrátenia nadmerného odpočtu) na 100 000 korún. Okrem toho vracia do zoznamu položiek s nižšou sadzbou DPH repkový olej ako základnú potravinu.
Do druhého čítania sa dostalo viacero vládnych i poslaneckých noviel zákonov. Na Slovensku sa nebudú môcť uvádzať do obehu kozmetické prostriedky, ktoré obsahujú látky alebo prípravky testované na zvieratách po 30. júni 2002, čo je hlavným zámerov zmien v zákone o ochrane zdravia ľudí.
Na základe návrhu šéfa rezortu vnútra Vladimíra Palka policajti a príslušníci Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR, ako aj Železničnej polície budú povinne predkladať majetkové priznanie na základe príslušnej novely zákona. Súčasne budú musieť priznať aj majetkové pomery svojich detí, manžela či manželky, ktorí s ním žijú v spoločnej domácnosti. Minister tiež navrhol zmeny v zákone o obecnej polícii. Hlavným zámerom je upraviť dohľad štátu nad činnosťou obecných polícií, zabezpečiť jednotné označenia jej príslušníkov a motorových vozidiel patriacich obecnej polícii, zabezpečiť jednotnú odbornú prípravu a skúšok odbornej spôsobilosti príslušníkov obecnej polície v školách Policajného zboru, ako aj bližšiu spoluprácu týchto polícií s Policajným zborom. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2004, ustanovenie týkajúce sa jednotnej rovnošaty príslušníkov obecnej polície na celom území SR až od 1. januára 2008.
Minister obrany Ivan Šimko predstavil novelu zákona o civilnej službe, ktorej výkon bude prísnejšie kontrolovaný. Pôjde o zmeny v evidencii dochádzky, ktorú už nebude možné viesť oddelene od kmeňových zamestnancov organizácie. Dĺžka civilnej služby by sa však zmeniť nemala. Členovia reholí, duchovní a diakoni registrovaných cirkví a náboženských spoločností budú môcť vykonávať civilnú službu v nimi zriadených organizáciách.
Vicepremiér Ivan Mikloš uviedol novely zákonov o zaobchádzaní s chemickými látkami, ktoré možno zneužiť na nezákonnú výrobu omamných a psychotropných látok a o podmienkach uvedenia biocídnych výrobkov na trh.
Takmer bez rozpravy prešli do legislatívneho procesu aj novela Zákonníka práce, o výrobe a uvádzaní liehu na trh a jeden z poslaneckých návrhov zmien v zákone o telekomunikáciách.
Národná rada SR dnes ratifikovala Občianskoprávny dohovor o korupcii a Protokol k Európskej dohode o pridružení uzatvorený medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi a SR o posudzovaní zhody a uznávaní priemyselných výrobkov - PECA.
Parlament sa tiež uzniesol na určení orgánov NR SR, ktorým niektoré služobné úrady predkladajú na prerokovanie návrhy svojich systemizácií. Túto povinnosť majú - Kancelária NR SR, Kancelárii prezidenta SR, Kancelária Ústavného súdu SR, Kancelária verejného ochrancu práv a Najvyšší kontrolný úrad SR.
Záver rokovacieho dňa patril správe generálneho prokurátora Milana Hanzela o poznatkoch jeho rezortu za uplynulý rok.
Rokovanie 10. schôdze bude pokračovať vo štvrtok od 09.00 hodiny diskusiou o pristúpení k Severoatlantickej zmluve.