Prezident vrátil zákony o zdravotnej starostlivosti a Národnom stredisku pre ľudské práva. Na ich opätovné schválenie bolo potrebných minimálne 76 hlasov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Opozícia vopred avizovala, že napríklad zdravotnícky zákon v nijakom prípade nepodporí. Zo 78 koaličných poslancov bola istá neúčasť podpredsedu parlamentu Pavla Ruska, ktorý leží v nemocnici. O to viac záležalo na disciplíne ostatných.
„Páni poslanci, ideme hlasovať,“ zvolával po skončení rozpravy o zdravotníckom zákone od predsedníckeho stola predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Po celej budove sa niekoľko minút ozýval gong, koaliční poslanci sa zbiehali na svoje miesta. „Pán poslanec Mikloško, dostavte sa, prosím, do rokovacej sály na hlasovanie! Pán poslanec Mikloško!“ František Mikloško sa po niekoľkých výzvach vynoril z traktu šéfa parlamentu, a poklusom za potlesku koaličných poslancov zamieril na svoje miesto. Podpredseda parlamentu Béla Bugár Hrušovského upozorňoval na ďalšie prázdne miesto v radoch KDH. „Anka, kde máte Máriu?“ zháňala u Anny Záborskej mladú poslankyňu KDH Máriu Majdovú jej menovkyňa Mária Sabolová. Aj ona však stihla včas dobehnúť.
Kvôli hlasovaniu poslanci zahraničného a integračného výboru vynechali aj zasadnutie Európskeho parlamentu v Štrasburgu – Ján Figeľ dal prednosť domácemu hlasovaniu pred sledovaním, ako europoslanci schvaľujú náš vstup do únie.
Zákon o zdravotnej starostlivosti sa tak podarilo schváliť 77 hlasmi, zákon o Národnom stredisku pre ľudské práva dokonca 78 hlasmi – za bol aj nezávislý poslanec Sergej Kozlík.