BRATISLAVA - Šéf Smeru Robert Fico a komunisti neuspeli na začiatku schôdze parlamentu, keď nepresadili do programu vlastné návrhy. Prekvapil však postoj vládnych poslancov, ktorí iniciatívy opozície jednoznačne neodmietli a pri hlasovaniach sa viacerí zdržali. Išlo o témy vojny v Iraku, schvaľovania zmluvy s NATO a finančnej straty pri privatizácii plynární.
„Zdržanie môže byť vyslovením názoru, ale s takto nastolenou formuláciou nesúhlasím,“ vysvetlil podpredseda parlamentu a šéf koaličnej SMK Béla Bugár.
Fico žiadal, aby Národná rada prijala uznesenie ku kurzovej strate vo výške 7,7 miliardy korún spôsobenej pádom dolára po predaji 49 percent akcií Slovenského plynárenského priemyslu. Parlament mal požiadať vládu, aby podala žalobu na privatizačného poradcu Credit Suisse First Boston. Za návrh hlasovalo zo 130 prítomných poslancov 57.
Až 38 poslancov sa zdržalo. Predovšetkým to boli mnohí poslanci vládnych strán ANO, KDH a SMK. Z SDKÚ sa zdržala poslankyňa Petra Masácová. Návrh dokonca podporil Miklós Duray z SMK. „Neviem, prečo pán Duray podporil návrh Fica,“ povedal Bugár.
Šéf klubu KSS Ivan Hopta zase žiadal, aby parlament vypustil z programu hlasovanie o pristúpení Slovenska k NATO. Komunisti zostali osamotení, ale až 10 poslancov sa zdržalo hlasovania, hoci zvyšné parlamentné strany podporujú začlenenie Slovenska do NATO. Zdržali sa napríklad poslankyne KDH Sabolová, Demeterová, Záborská, z SDKÚ Masácová a Alexej Ivanko.
Neprešiel ani ďalší návrh komunistov, aby parlament prijal uznesenie k vojne v Iraku. Zo 132 prítomných návrh podporilo 31 poslancov KSS a Smeru. Zdržalo sa 45 poslancov, mnohí z vládnych strán.
Poslanci opätovne schválili prezidentom vrátenú novelu zákona o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Mala by vzniknúť nová správna rada strediska a očakáva sa, že o funkciu príde súčasný riaditeľ Ondrej Srebala. V minulosti sa o stredisku hovorilo v súvislosti s kontrolou štátnych peňazí. Srebala nechcel preverovanie Najvyšším kontrolným úradom. Prijatá novela to už umožní.
Poslanci včera opätovne schválili aj tretí prezidentom vrátený zákon o organizácii činnosti vlády a ústrednej štátnej správy. Zaniká tak ministerstvo privatizácie. Do druhého čítania včera parlament posunul aj novelu Zákonníka práce. (sp)