Bratislava 10. apríla (TASR) - Osemnásť stíhačiek MiG-29, ktoré budú súčasťou výzbroje slovenských ozbrojených síl ako bojové lietadlá aj po vstupe SR do NATO, by sa malo zmodernizovať za časť prostriedkov z ruského dlhu do konca budúceho roku. Absolútna väčšina modernizačných prác sa bude realizovať priamo na Slovensku a slovenskými firmami a v spolupráci ruského výrobcu RSK-MiG a Leteckých opravovní Trenčín.
Povedal to štátny tajomník Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer, ktorý v Moskve rokoval s ruskými predstaviteľmi o modernizácií slovenských stíhačiek.
Lietadlá súčasne prejdú na ekononomicky výhodnejší tzv. bezgenerálkový systém ich údržby a prevádzky a ich základná modernizácia sa uskutoční aj v spolupráci so západnými firmami. Tie budú garantovať, že stíhačky budú spĺňať parametre v súlade so štandardami NATO. Znamená to, že budú mať systémy avioniky a rozpoznávania priateľ-nepriateľ, aby mohli operovať spolu s bojovými lietadlami Severoatlantickej aliancie.
"Existujú reálne zdroje, za ktoré sa to uskutoční," zdôraznil Káčer. V predchádzajúcich týždňoch sa totiž podarilo dospieť k dohode s ruským ministerstvom financií o takej reštrukturalizácií ruského dlhu, ktorá pre Slovensko vygeneruje reálny balík peňazí. Projekty, ktoré súvisia s modernizáciou slovenských ozbrojených síl, nebudú diskontované rezortom financií žiadnym percentom. Ruská strana ich bude plniť voči iným subjektom v stopercentnej výške a podstatná časť balíka bude deblokovaná v hotovosti na účet Ministerstva obrany SR.
V minulosti sa pracovalo s tzv. virtuálnymi peniazmi, ktoré boli na účte ruského rezortu financií a to ich odpočítavalo z vnútorného dlhu ruských podnikov. Deblokácia sa uskutočňovala tak, že ministerstvo prefinancovalo isté projekty vlastným firmám a znižovalo ich vnútorný dlh voči ruskému štátu na úkor toho, že tie plnili kontrakty v prospech SR. Ruské firmy si súčasne nadsadzovali percentá a reálna výťažnosť projektov bola minimálne o 30 až 40 percent nižšia.
Vo výzbroji slovenského letectva bolo pôvodne 24 kusov lietadiel MiG-29. V súčasnosti ich je už iba 21, keďže jedno zhorelo v júni minulý rok na Sliači a dve sa zrútili v novembri v blízkosti Spišskej Novej Vsi. Slovensko získalo desať stíhačiek MiG-29 pri delení výzbroje československej armády. Z deblokácie ruského dlhu sa na dvakrát v roku 1993 a 1995 nakúpilo 14 lietadiel.