Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Berlín 26. júla (TASR) - Slovenská odbočka Svetového zväzu Maďarov apelovala na vládu v Bratislave, aby zrušila Benešove dekréty. Kontroverzný dokument označil hneď po ukončení vojny za nepriateľov vtedajšieho Československa okrem sudetských Nemcov aj

Benešove dekréty môžu ovplyvniť odchod SMK z koalície

Maďarov a stal sa tak podkladom na vyvlastnenie ich majetku, uvádza dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.

Navrátenie pôdy a majetkov aspoň tým, ktorí boli dokázateľne aktívnymi účastníkmi protifašistického odboja, znemožnila o pár rokov kolektivizácia poľnohospodárstva, nariadená po tom, ako sa v roku 1948 dostali k moci komunisti. Ešte aj dnes sa v rukách štátu nachádza približne 120.000 hektárov pôdy.

O jej návrate pôvodným vlastníkom sa doteraz nerozhodlo, pretože súčasná vládna koalícia na Slovensku sa rozhodla, že po Benešových dekrétoch siahať nebude. K tomuto rozhodnutiu sa prihlásila aj spoluvládnuca Strana maďarskej koalície. Dni jej pôsobenia vo vláde Mikuláša Dzurindu sú však kvôli odmietavému postoju ostatných koaličných partnerov voči snahám SMK dosiahnuť väčšiu autonómiu pre "Slovákov maďarského pôvodu" zrejme zrátané.

Pokiaľ by sa SMK skutočne odhodlala Dzurindov kabinet opustiť, môže sa stať, že na Slovensku zosilnie volanie po zrušení Benešových dekrétov, píše nemecký denník.

V Českej republike sa v poslednom období čoraz častejšie objavujú názory, že Benešove dekréty by sa dali znefunkčniť pomocou prijatia ústavného zákona. Zákon by mohol vstúpiť do platnosti v deň prijatia ČR do Európskej únie.

Kandidáti uzatvoria s EÚ ďalšie kapitoly, Slovensko rokovať nebude

Brusel 26. júla (TASR) - Šesť kandidátskych krajín absolvuje v piatok v Bruseli ďalšie kolo prístupových rokovaní s Európskou úniou, pričom päť z nich predbežne uzatvorí po jednej kapitole. Slovensko, ale aj Česká republika či Estónsko toto kolo vynechávajú a na ďalšie rokovania si budú musieť počkať do októbra.

Cyprus by mal v piatok ako šiesta kandidátska krajina uzavrieť obávanú kapitolu číslo 22 - životné prostredie. Túto spolu s poľnohospodárstvom najzložitejšiu kapitolu uzatvorili doteraz len Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Slovinsko a Litva, pričom EÚ im priznala niekoľko prechodných období. Cyprus tak potvrdí vedúce postavenie v rebríčku kandidátskych krajín podľa uzatvorených kapitol a bude ich mať celkovo už 23.

Slovinsko by malo v piatok dostať z rokovacieho stola colnú úniu, ktorá bude jeho 21. uzatvorenou kapitolou. Svoj pošramotený imidž sa pokúsi napraviť Poľsko, kedysi považované za jedného z vedúcich kandidátov.

Uzatvorí kapitolu energetika a dosiahne celkový počet 17, stále však bude zaostávať aj za krajinami, ktoré začali rokovania o dva roky neskôr. Slovensko má totiž na svojom konte 19 a Litva 18 uzatvorených kapitol, tieto krajiny však v piatok rokovať nebudú.

Po jednej kapitole uzavrú aj dve krajiny, s ktorými sa v prvej vlne rozšírenia EÚ nepočíta - Bulharsko a Rumunsko. V prípade Bulharska to bude voľný pohyb kapitálu (celkovo 11 uzavretých kapitol) a v prípade Rumunska ochrana spotrebiteľa (celkovo osem). Maďarská delegácia nebude v piatok uzatvárať nič, prerokuje však citlivú kapitolu spravodlivosť a vnútro.

Slovensko v tomto kole, ktoré je prvé počas belgického predsedníctva, rokovať nebude, hoci bolo pripravené uzatvoriť kapitolu energetika. EÚ však kandidátom predložila dodatočný dotazník skupiny pre jadrovú bezpečnosť, ktorý nestihol Brusel pred letnými prázdninami vyhodnotiť. Ďalšie kolo prístupových rokovaní je naplánované na koniec októbra.

Minister vnútra SR Ivan Šimko sa v Salzburgu stretne s kolegami z piatich krajín

Salzburg 26. júla (TASR) - Bezpečnostná problematika, rozšírenie Európskej únie a konkrétna cezhraničná spolupráca v boji proti organizovanej kriminalite budú v popredí tohtoročného stretnutia ministrov vnútra ČR, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a SR, ktoré sa z iniciatívy rakúskeho hostiteľa Ernsta Strassera pod názvom Fórum Salzburg 2001 začne dnes večer.

Slovensko bude na podujatí, na ktorom sa zúčastnia aj komisár EÚ pre oblasť spravodlivosti a vnútra Antonio Vitorino a splnomocnenec rakúskej vlády pre rozšírenie EÚ Erhard Busek, zastupovať minister vnútra Ivan Šimko. Zasadanie potrvá do 28. júla.

Cieľom ministerského stretnutia je prostredníctvom dialógu medzi Rakúskom, jeho susedmi uchádzajúcimi sa o členstvo v EÚ a zodpovedným komisárom EÚ podporiť úsilie, aby sa kandidátske krajiny stali v blízkej budúcnosti plnohodnotnými účastníkmi priestoru slobody, spravodlivosti a bezpečnosti na starom kontinente. Jednou z dôležitých úloh v tejto oblasti je efektívna ochrana budúcich vonkajších hraníc EÚ a regionálna spolupráca v oblasti azylu a migrácie.

Po dnešnej večernej recepcii na zámku Hellbrunn by sa oficiálne rokovania účastníkov fóra mali začať v piatok predpoludním v Salzburgu. Popri spomínaných hosťoch očakávajú v rakúskom dejisku šéfov českého, maďarského, poľského a slovinského rezortu vnútra, Stanislava Grossa, Sándora Pintéra, Mareka Biernackého a Rada Bohinča. Očakáva sa, že prítomní schvália v piatok tzv. Salzburskú deklaráciu, ktorá bude obsahovať aj vyhlásenie o bezpečnostnom partnerstve pre novú kvalitu regionálnej spolupráce a ktorou sa signatári prihlásia okrem iného k spoločnému boju proti organizovanej kriminalite.

Sobota je vyhradená v Salzburgu pre workshop na tému Rozširovanie Európskej únie, dôležitá výzva pre verejnú mienku, na ktorom sa zúčastnia poprední mediálni experti.

15 zadržaní Slováci dnes odleteli z Izraela do vlasti

Tel Aviv/Bratislava 26. júla (TASR) - Veľvyslanectvo SR v Tel Avive informovalo, že skupina 15 občanov SR, ktorí boli zadržaní izraelskou políciou pred týždňom v meste Arad, odletela dnes popoludní do vlasti. V Izraeli zostáva ešte osem Slovákov, ktorí pocestujú ďalšími spojmi spoločnosti Air Slovakia.

Zastupiteľský úrad SR je so zadržanými v stálom kontakte. Všetci občania SR sú v poriadku a po vybavení policajných formalít budú postupne nasadení na ďalšie lietadlá. Spoje Air Slovakia lietajú medzi Bratislavou a Tel Avivom každý pondelok a štvrtok.

Veľvyslanectvo SR v Tel Avive bude v spolupráci s izraelskou políciou a ministerstvom práce i naďalej vyvíjať úsilie, aby sa aj zvyšných osem občanov SR dostalo čo najrýchlejšie do vlasti. Veľa však bude záležať na voľných miestach na letoch Air Slovakia, ktoré sú podľa informácií z izraelskej pobočky pre najbližšie obdobie značne obsadené. Podľa pravidiel izraelskej polície musia deportovaní odletieť priamo do svojej vlasti bez možnosti presadania v inom štáte.

Prezident SR Rudolf Schuster opustil brazílsku nemocnicu

Brazília 26. júla (TASR) - Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní stredoeurópskeho letného času opustil nemocnicu v brazílskom meste Cuiabá, do ktorej ho previezli v stredu v dôsledku žalúdočnej nevoľnosti počas dovolenkovej plavby po rieke Paraguay. TASR to potvrdil veľvyslanec SR v Brazílskej federatívnej republike Jozef Adamec.

Dodal, že nemocnicu v hlavnom meste brazílskeho štátu Mato Grosso opustili aj všetci členovia prezidentovho sprievodu, s výnimkou jedného, ktorý tam zostal na pozorovanie.

"Hovoril som s ním asi 20 minút pred prepustením. Prezident sa cíti dobre a už sa teší, že bude pokračovať v dovolenke," povedal veľvyslanec. Prezident sa v nemocnici podrobil potrebným vyšetreniam, dostal infúzie a v súčasnosti je v poriadku.

Podľa veľvyslanca išlo o žalúdočnú indispozíciu z jedla, ktorá postihla nielen R. Schustera, ale aj ďalších členov jeho sprievodu. Dôvodom hospitalizácie prezidenta SR nebol úpal, ako sa pôvodne predpokladalo.

Tlačová agentúra Reuters informovala, že komplikácie u hlavy štátu vyvolala otrava jedlom, ktorá spôsobila vracanie a závraty. Agentúra DPA predtým pripomenula, že Schuster sa vlani v júni kvôli problémom s hrubým črevom podrobil dvom náročným operáciám.

Prezident trávi dovolenku v Brazílii s rodinou - manželkou Irenou, dcérou Ingrid a synom Petrom. Sprevádza ho aj osobný lekár František Samsely. Rudolf Schuster chcel svojim deťom ukázať, kadiaľ cez dažďové pralesy brazílskej džungle prešiel v rokoch 1927-28 ich starý otec. Cesta Alojza Schustera trvala sedem mesiacov a zážitky z nej neskôr zaznamenal v knihe.

Prezidentovi sa jeho dávna túžba dostať sa do najväčšej krajiny juhoamerického kontinentu naplnila prvýkrát v roku 1991. Vtedy tu nakrútil sedem 25-minútových filmov, ktoré odvysielala Slovenská televízia. Svoje skúsenosti opísal v knihe Stopy viedli k Indiánom, ktorú preložili aj do portugalčiny. Okrem toho pozbieral brazílske zážitky svojho otca v knihe Necestami Brazílie.

Richard ubezpečil Stanka o francúzskej podpore vstupu SR do NATO

Paríž 26. júla (TASR) - Jednoznačnú podporu Slovenskej republike pri jej úsilí vstúpiť do Severoatlantickej aliancie /NATO) tlmočil dnes francúzsky minister obrany Alain Richard ministrovi obrany SR Jozefovi Stankovi počas jeho oficiálnej návštevy Francúzska. Alain Richard uviedol, že slovenská vláda si vytýčila v tomto záujme veľmi presný plán, ktorý sa jej darí napĺňať. Ocenil pripravovanú reformu rezortu obrany pričom porovnal, že ak v niektorých krajinách boli programy reforiem ozbrojených síl prerušené alebo neúspešné, Slovensko sa v tejto oblasti stalo vierohodným partnerom.

"Navyše vďaka tomu, že vašu reformu robíte zrozumiteľne, jasne a transparentne, uľahčujete nám prácu pretože vieme, kde vám môžeme pomôcť," uviedol Richard.

J.Stank poďakoval francúzskemu kolegovi za podporu. Zároveň ho požiadal o vyslanie špecialistov so skúsenosťami z reformy francúzskej armády, ktorí by v Bratislave konzultovali s predstaviteľmi ministerstva obrany prípravu reformy ozbrojených síl SR model 2010. Ministerstvo obrany Francúzska v súčasnosti uskutočňuje rozsiahlu reštrukturalizáciu armády, ktorú modernizuje, redukuje jej počty a zároveň od 1. augusta tohto roku zavádza v armáde plnú profesionalizáciu.

Ministri hovorili aj o európskom rozvoji budovania obrany a bezpečnosti. Francúzsky minister zdôraznil, že spoločná európska politika obrany a bezpečnosti sa rozvíja nielen v politickej a vojenskej oblasti, ale i vo sfére ekonomiky. Porovnal, že ak ešte v minulom desaťročí bolo 96 percent dodávok do francúzskej armády od domácich podnikov, dnes ich armáda nakupuje predovšetkým európske obranné systémy zo spoločných firiem. Tie vznikli v rámci nevyhnutnej koncentrácie európskeho zbrojárskeho priemyslu.

Podľa slov J. Stanka Slovensko má takisto záujem získať pre svoj priemysel dobrú pozíciu v rámci európskej deľby práce pri produkcii špeciálnej techniky. Minister zdôraznil, že SR nechce byť len pasívnym konzumentom bezpečnosti v Európe, ale chce sa na nej i podieľať. Konštatoval, že SR od budúceho roka zdvojnásobí svoju účasť v Kosove, kde v rámci česko-slovenského práporu vyšle mechanizovanú rotu. Po dohode ministrov obrany Česka, Poľska a Slovenska vznikne tiež mnohonárodná brigáda s velením na Slovensku, ktorá bude pripravená na pôsobenie v mierových silách NATO a Európskej únie. J.Stank povedal, že v mierových silách v súčasnosti pôsobí 660 slovenských vojakov. A.Richard vysoko ocenil angažovanosť SR vo vojenských mierových misiách. Zároveň vyjadril sústrasť nad tragickým úmrtím plukovníka Ľubomíra Orsaga, ktorý zahynul minulý štvrtok pri plnení svojich povinností v monitorovacej misii EÚ v Macedónsku.

Ministri spolu hovorili aj o aktuálnej situácii na Balkáne a vymenili si názory na otázky vzťahov USA a Ruska. J.Stank pozval svojho francúzskeho kolegu na návštevu Slovenska.

Ukrajinca vyhosteného zo SR uznal súd v Rakúsku vinným z ťažkého podvodu

Leoben 27. júla (TASR) - Trestný senát Krajinského súdu v hornoštajerskom Leobene uznal v noci nadnes Ukrajinca Alexandra S. vinným z ťažkého podvodu, čiastočne však len v štádiu pokusu a odsúdil ho na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní dva a pol roka. Manžela slovenskej občianky Andrey S., ktorá zastupovala v SR záujmy rakúskeho podnikateľa Adolfa Fuchsa (61) - obete októbrového vražedného atentátu v Kindbergu - zadržali na Slovensku a nedávno ho vydali rakúskej strane.

Súdny proces, ktorý sa konal za mimoriadnych bezpečnostných opatrení deväť mesiacov po incidente, sa nezameriaval na prípadnú účasť obžalovaného na Fuchsovej násilnej smrti, ale na podvodné konanie a vydieranie. Súd totiž nemá žiadny dôkaz o jeho spoluúčasti na vražde aj napriek existujúcim súvislostiam. Manželka obžalovaného bola totiž Fuchsovou obchodnou partnerkou na Slovensku a len niekoľko dní pred svojou smrťou podal Fuchs na Ukrajinca trestné oznámenie za údajné podvody.

Podstata prípadu - vražedný atentát - sa tak stal len pozadím tohto súdneho procesu. Alexander S. akúkoľvek účasť na bombovom útoku poprel. Podľa vlastných slov sa s Fuchsom a jeho synom, ktorí sa na Slovensku venovali predaju a lízingu automobilov, "sotva poznal a nieto ešte robil obchody".

Podľa obžaloby sa mal Ukrajinec pokúsiť nahovoriť Martina Fuchsa na podvod v súvislosti s poistením a vyvíjať nátlak na Adolfa Fuchsa s cieľom získať od neho pôžičku. Obžalovaný však vyhlásil, že nič z toho nie je pravda, pretože on nemal žiadne obchodné vzťahy s rodinou Fuchsovcov. Tie mala na starosti jeho manželka Andrea. Z tohto dôvodu mu nie je známe, prečo ho M. Fuchs obviňuje.

Voči rozsudku, na základe ktorého musí Alexander S. uhradiť súdne trovy a poplatky Fuchsovej rodine vo výške 450.000 šilingov, sa obžalovaný odvolal. Do stanoveného dvaapolročného trestu sa mu má zarátať aj päťmesačný pobyt vo vyšetrovacej väzbe.

Poslanec NR SR Peter Osvath rokoval s americkým kongresmanom Dougom Bereuterom

Washington 27. júla (TASR) - Poslanec NR SR a člen výboru pre obranu a bezpečnosť Peter Osvath rokoval vo štvrtok vo Washingtone s americkým kongresmanom Dougom Bereuterom, ktorý je vedúcim poslaneckej skupiny kongresu USA pri Severoatlantickej aliancii a podpredsedom výboru kongresu pre kontrolu spravodajských služieb.

V rozhovore informoval predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva amerického predstaviteľa o pozitívnych výsledkoch Slovenska pri plnení integračných kritérií na vstup do NATO a o pokračujúcej reforme ozbrojených síl SR súvisiacej s prípravou na začlenenie SR do NATO.

Obidvaja predstavitelia si navzájom vymenili skúsenosti z práce obidvoch výborov na kontrolu spravodajských služieb a prerokovali možnosti budúcej spolupráce. V tejto súvislosti pozval Peter Osvath Douga Bereutera a predsedu výboru, kongresmana Portera Gussa na návštevu SR.

Počas návštevy Washingtonu sa Peter Osvath stretol aj s riaditeľom expertného tímu demokratickej menšiny v snemovni Mikeom Sheehym, s ktorým posúdili niektoré odborné aspekty práce výborov na kontrolu spravodajských služieb .

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 028
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 715
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 285
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 349
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 681
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 530
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 202
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 804
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 538
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 699

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.

Neprehliadnite tiež

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade stále pracujú.

Amerických vrtuľníkov privezú na Slovensko viac

Do trenčianskych opravovní zatiaľ dorazili štyri stroje. Podnik najnovšie vyhral aj zákazku pre armádu v Litve.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop