Verejne sa opýtal, že kde boli tí, ktorí sú proti NATO doteraz a prečo sa zobúdzali tak neskoro. Tvrdí, že na začiatku bol vždy široký politický konsenzus. "Aj v roku 1998, keď Stranu demokratickej ľavice trošku vyrušovala otázka či zorganizovať referendum. Zavládla široká politická dohoda, aj s opozíciou, že referendum nie je potrebné. Taká istá politická dohoda bola urobená aj v roku 2002," vyhlásil Dzurinda počas diskusie o návrhu na vyslovenie súhlasu NR SR s prístupom SR k Severoatlantickej zmluve. Ako uviedol, agenda vstupu SR do NATO bola najsilnejšou v predchádzajúcom volebnom období i pred vlaňajšími parlamentnými voľbami.
Dzurinda konštatoval, že každý má právo, ale aj zodpovednosť organizovať politické veci. Nezaujíma ho či aktivisti za vypísanie referenda o vstupe do NATO majú alebo nemajú potrebný počet podpisov na jeho vypísanie. Zaujíma ho však, či sa rešpektujú zákony v štáte. "Ak umožňujú organizovať petície, nech sa páči. Nikto nás nemôže nútiť konať nezodpovedne. Nestavajme veci z nôh na hlavu, ale držme sa seriózne pri zemi. Naše postoje sú priehľadné, ústavné a zákonné," doplnil predseda vlády.
Doterajšia rozprava v parlamente podľa jeho slov poukazuje na na to, že na Slovensku vládne široký politický konsenzus v náhľadoch na takú fundamentálnu otázku akou je začlenenie SR do NATO. zg rč