mil Hanzel nehlasoval.
Pripojenie Slovenska k aliancii musia ratifikovať členské štáty, potom ho podpíše prezident Rudolf Schuster. Odovzdaním ratifikačných protokolov americkej vláde ako depozitárovi NATO sa staneme plnoprávnym členom. Má sa tak stať najneskôr na jar budúceho roka.
Rýchlym súhlasom Národnej rady chcela vláda podľa šéfa diplomacie Eduarda Kukana ubezpečiť členské štáty aliancie, že na Slovensku je silná politická vôľa a inšpirovať ich, aby neodkladali ratifikáciu a dali tak jasnú odpoveď na budúcnosť transatlantických vzťahov. Vstupom do Severoatlantickej aliancie získa Slovensko nový stupeň bezpečnosti a dôvery. Bude z neho profitovať politicky, bezpečnostne aj ekonomicky, vyhlásil dnes v Národnej rade premiér Mikuláš Dzurinda. Pristúpenie k NATO podporili všetky poslanecké kluby okrem KSS. Predseda komunistov Jozef Ševc obvinil kabinet, že chce rýchlym súhlasom parlamentu dezorientovať občanov, aby nepodporovali vypísanie referenda.
Prístupové protokoly Slovenska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Bulharska a Rumunska podpísali 26. marca v Bruseli veľvyslanci 19 krajín aliancie. Ako prvá ich schválila kanadská vláda. Vláda dáva súhlas aj v Británii, v ostatných štátoch je to záležitosť parlamentov. Americký Senát už tento proces začal a chce ho uzavrieť do júna.
NATO vzniklo po 2. svetovej vojne, keď 4. apríla 1949 podpísalo desať západoeurópskych krajín, USA a Kanada Washingtonskú zmluvu. Hlavný cieľ je stanovený v piatom článku zmluvy, podľa ktorého "ozbrojený útok namierený proti jednému alebo viacerým členským štátom v Európe alebo Severnej Amerike sa bude považovať za útok namierený proti všetkým." Dnes má NATO 19 členov, vrátane troch štátov bývalej Varšavskej zmluvy, vojenského zoskupenia komunistických krajín. Česko, Poľsko a Maďarsko dostali pozvánku v roku 1997, do aliancie vstúpili o dva roky neskôr. Slovensko nebolo pozvané pre nedemokratické praktiky vlády Vladimíra Mečiara.
Proti pripojeniu sa Slovenskej republiky do NATO hlasovalo 11 poslancov KSS - Herman Arvay, Dagmar Bollová, Vladimír Ďaďo, Karol Fajnor, Ivan Hopta, Jozef Hrdlička, Mikuláš Juščík, Karol Ondriaš, Jozef Ševc, Michal Vajda a Samuel Zubo. Nehlasoval jediný člen parlamentu - Bohumil Hanzel (Smer).