BRATISLAVA – Parlament včera veľkou väčšinou schválil budúce členstvo Slovenska v NATO. Hlasovaniu predchádzala dlhá rozprava, v ktorej diskutovali najmä komunisti. Jediní hlasovali proti.
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že naše členstvo „bude zadosťučinením pre ľudí, ktorí trpeli za železnou oponou“. Opäť sa postavil na stranu USA, keď povedal, že zjednotená Európa nesmie ísť proti Amerike, ale ani Spojené štáty proti transatlantickému spojenectvu.
Dzurinda zvlášť poďakoval opozícii za podporu a len jemne sa dotkol neúspechu Mečiarovej vlády v roku 1997, keď Slovensko nedostalo pozvánku do aliancie. Pripomenul, že v tom čase vôbec nebolo jasné, či bude aj druhá vlna rozširovania. Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera hlasoval za vstup do NATO.
Schôdzu sledovali z balkóna aj diplomati krajín aliancie, parlamentná debata ich však unavila a po čase začali odchádzať.
Predseda komunistov Jozef Švec povedal o Dzurindovi, že je „hlavný pobočník určovateľa osudov sveta pána Busha II.“ a kritizoval parlament, že odmietol referendum o vstupe do aliancie. Stúpenci NATO podľa Ševca využívajú rôzne nástroje manipulácie a zamlčiavajú možnosti neutrality či kroky Európskej únie k vlastným bezpečnostným štruktúram.
Vládu za jej proamerické postoje ostro napadol aj predseda Smeru Robert Fico, hoci samotný vstup do NATO podporil. Povedal, že v Iraku nejde o princípy a morálku a Dzurindov kabinet ani raz nenašiel odvahu odsúdiť zabíjanie civilistov. Vláda vraj rada počúva správy o účasti Slovenska na povojnovej obnove Iraku, ale on pochybuje, aký priestor Slovensko v skutočnosti dostane.
Premiér Dzurinda sa obmedzil na stručnú reakciu: „Trápne.“ Minister zahraničia Eduard Kukan SME povedal, že keby bol Fico vo vláde, jeho slová „by v hlavách západných predstaviteľov vyvolali mnohé obavy a znepokojenia“.
S pristúpením Slovenska k severoatlantickej zmluve súhlasilo zo 136 prítomných 124 poslancov, proti bolo 11 a Bohumil Hanzel zo Smeru nehlasoval.

Beata
Balogová
