
V Banskej Bystrici včera minister práce Ľudovít Kaník (vľavo) a minister zahraničia Eduard Kukan (vpravo) prednášali ľuďom zo samosprávy, ako majú presviedčať občanov, aby prišli na referendum o vstupe do Európskej únie a hlasovali za. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA – Minister zahraničných vecí Eduard Kukan včera tvrdo kritizoval politiku kolegov z vládneho KDH za ich postoj k Európskej únii. „Nemôžem sa ubrániť pocitu, ktorý je čoraz silnejší, že pokiaľ ide o európske procesy Slovenska, KDH sa dostáva do protismeru,“ povedal.
Kukana znepokojili najmä závery snemu KDH a presadzovanie ústavného zákona o suverenite Slovenska po vstupe do únie.
„Prijaté závery snemu nie sú v súlade s tým, ako Slovensko postupuje smerom do Bruselu. KDH netreba školiť, čo je to Európska únia, majú tam hlavného vyjednávača (Jána Figeľa, pozn. red.) ide skôr o politické premýšľanie a politické záujmy,“ povedal.
Kukan spolu s ministrom práce Ľudovítom Kaníkom prišli včera do Banskej Bystrice na konferenciu o Európskej únii, kde prednášali ľuďom zo samospráv, aby ich pripravili na kampaň pred referendom. Majú presviedčať občanov, aby išli hlasovať za vstup do únie.
Kukanove odhady výsledku úspešného referenda sa pohybujú okolo 60 percent. Česká republika zámerne plánovala referendum po nás, pretože ako povedal minister: „Keď Slováci niečo odhlasujú, je úplne jasné, že Česi budú hlasovať úplne rovnako. Predsa nemôžeme byť niekde inde, viacej a ďalej ako oni!“
Kaník bol včera ešte optimistickejší, dokonca si myslí, že na Slovensku vôbec neexistuje polemika či vstúpiť do únie, alebo nie. Masový súhlas občanov má podľa neho len jedno riziko, že „nebodaj by mohli neprísť hlasovať“.
Minister práce sa neobáva, že po vstupe Slovenska do únie dôjde k zvýšeniu nezamestnanosti, nedovolil si však odhadnúť rozdiel medzi stratenými a novými pracovnými príležitosťami.

Beata
Balogová
