Bratislava 13. apríla (TASR) - Slovensko musí urýchlene zaplatiť takmer 200 tisíc eúr na úhradu poplatkov za napojenie na informačné systémy Európskej únie (EÚ).
Rada EÚ vo februári adresovala výzvu kandidátskym krajinám, vrátane Slovenska na úhradu 50 percent poplatku vo výške 196 900 eúr, čo predstavuje približne 8,3 milióna korún za inštaláciu a prevádzkové náklady v prvom roku používania troch informačných sietí EÚ - COREU/CORTESY, ESDP-NET a EXTRANET. EÚ ho žiadala uhradiť už do 15. marca 2003. Podľa prvotnej informácie Rady EÚ z konca minulého roku však malo k úhrade uvedených nákladov dôjsť až v roku 2004.
Keďže Ministerstvo zahraničných vecí SR nemá rezervu na úhradu poplatkov za pripojenie SR na informačné systémy EÚ, navrhuje, aby peniaze uvoľnila vláda zo svojej rezervy.
Kandidátske krajiny budú na infosiete únie napojené postupne po podpise Prístupovej dohody 16. apríla v Aténach. Do získania plnoprávneho členstva v EÚ budú mať štatút prijímateľa správ.
Počítačové siete COREU/CORTESY, ESDP-NET a EXTRANET sú špeciálne komunikačné siete umožňujúce účasť členských krajín EÚ na aktivitách II. piliera EÚ, teda Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika - SZBP a Spoločná európska bezpečnostná politika - SEBOP, ako aj výmenu informácii k ďalším problematikám spoločného záujmu.
Technické riešenie napojenia na siete EÚ je v rámci únie unifikované a členské krajiny si nemôžu individuálne zadovážiť potrebné vybavenie. Výhradným distribútorom prostriedkov slúžiacich na napojenie na informačné siete EÚ je Sekretariát Rady EÚ.
Počítačová sieť COREU/CORTESY slúži na prenos politických informácií únie v rámci SZBP medzi ministerstvami zahraničných vecí členských krajín EÚ, stálymi zastupiteľstvami v Bruseli a Sekretariátom Rady EÚ a EK.
Prostredníctvom siete ESDP-NET sa prenášajú vojensko-politické informácie v oblasti SEBOP medzi ministerstvami zahraničných vecí a obrany, hlavnými veliteľstvami ozbrojených síl členských krajín EÚ, stálymi zastupiteľstvami v Bruseli a Sekretariátom Rady EÚ a EK.
EXTRANET je sieť na jednostranný prenos finalizovaných dokumentov Rady EÚ členským krajinám a inštitúciám únie.
Tri siete sú súčasťou štandardného vybavenia všetkých členských krajín EÚ a umožňujú priamu a pružnú komunikáciu k politickým a technicko-organizačným otázkam.
Väčšina dát, ktoré sa prenášajú prostredníctvom informačných sietí EÚ, sú informácie spravidla zaradené do kategórie EU RESTRICTED, čo zodpovedá slovenskému ekvivalentu vyhradené. Prijímatelia správ sú povinní dodržiavať predpisy EÚ na ochranu utajovaných skutočností.