Bratislava 13. apríla (TASR) - Pri odmietnutí trestného oznámenia na námestníka okresného prokurátora Bratislava I Petra Hudeca zo strany vyšetrovateľa bol podľa iniciátora oznámenia Andreja Hryca porušený zákon.
"Okresná prokuratúra BA II v rozhodnutí porušila zákon, vydala ho po lehote a mne, ako oznamovateľovi ho v rozpore zo zákonom nedala na vedomie. Tým som bol ukrátený o právo podať voči nemu námietku," uviedol dnes pre TASR Hryc. Podľa jeho slov vyšetrovateľ konal pod nátlakom prokuratúry a tiež vydal nezákonné rozhodnutie, pretože jemu po začatí trestného stíhania už uvedené právo neprislúcha. Hryc podal voči odmietnutiu sťažnosť, takže prípad nie je právoplatne uzavretý.
Prokuratúra v kauze Ľubo Roman a Nová Scéna urobila už tri protizákonné rozhodnutia a spôsob, ako ovplyvňuje vyšetrovanie prokurátora Hudeca veľmi pripomína prípad ochraňovania košických prokurátorov obvinených z trestného činu preukázaného brania úplatkov, spresnil Hryc. "V čase, keď sa o korupcii v radoch prokuratúry rozpráva na každom kroku, urobím všetky potrebné právne kroky preto, aby sa táto kauza objektívne vyšetrila," dodal. Podľa Hryca neobvykle široká medializácia tohto prípadu svedčí o snahe ovplyvniť verejnú mienku v prospech úradujúceho župana, ktorý je podozrivý z trestnej činnosti a ochrániť orgány činné v trestnom konaní, ktoré túto činnosť pomáhajú ututlať.
Ešte 10. januára podal Hryc na Hudeca trestné oznámenie, v ktorom ho obvinil zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Urobil tak v súvislosti s prešetrovaním údajného neoprávneného nakladania so štátnymi peniazmi na Novej scéne jej niekdajším šéfom Ľubom Romanom. Dôvod na trestné stíhanie Hudeca však dozorujúci prokurátor označil za nezákonný. Vyšetrovateľ príslušného obvodného oddelenia PZ skonštatoval, že zo strany Hudeca nedošlo k porušeniu trestného poriadku, ani zákona o prokuratúre. Zároveň vec odmietol, lebo nebola naplnená skutková podstata trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
V ten istý deň, kedy Hryc podal trestné oznámenie na Hudeca, rovnakým spôsobom napadol i vyšetrovateľku Tatianu Gavlasovú, ktorá po ôsmich mesiacoch vyšetrovania kauzu Nová scéna odložila. Urobila tak 30. septembra 2002, teda v posledný možný deň, pretože od 1. októbra minulého roka platí nová legislatívna norma, podľa ktorej začatý prípad nemožno odložiť, ale len odmietnuť, alebo ukončiť vznesením obvinenia. Gavlasová to zdôvodnila tým, že podľa jej názoru v divadle nedošlo k spáchaniu trestného činu. Podľa Hryca však vyšetrovateľka porušila zákon, a to nevypočutím poškodenej strany, teda zamestnancov Novej scény a Ministerstva kultúry SR.
Trestné oznámenie na Hudeca podal Hryc preto, lebo ako dozorujúci prokurátor v kauze Nová scéna Gavlasovej údajne zakázal informovať o výsledkoch vyšetrovania nadriadené orgány, medzi ktoré patril i exriaditeľ sekcie justičnej polície Ministerstva vnútra SR Anton Kulich. Okrem toho Hudec vydal 13. decembra 2002 uznesenie, ktorým zamietol sťažnosť rezortu kultúry proti pôvodnému rozhodnutiu vyšetrovateľky Gavlasovej.
Hryc tvrdí, že minuloročná ministerská kontrola v divadle dokazuje, že Roman ako šéf Novej scény zneužil najmenej 40 miliónov korún. Terajší predseda Bratislavského vyššieho územného celku však takéto obvinenie kategoricky odmieta.