edol predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár, podľa ktorého rozhodnutie Maďarov bude v máji inšpirovať aj občanov Slovenska. Líder SMK si nemyslí, že hlasovanie Maďarov viac ovplyvní v máji občanov SR maďarskej národnosti ako Slovákov.
Bugár však pripustil, že vo vstupe do únie môže maďarská menšina popri všeobecných výhodách vidieť aj jeden faktor navyše. "Hranice, ktoré mohli byť brzdou príbuzenských a iných kontaktov, už nebudú a istá spolupatričnosť bude silnejšia", dodal. Podľa neho to bude jedinou zvláštnosťou, ktorú budú občania maďarskej národnosti pociťovať. "Ostatné dôsledky vstupu pocítia všetci rovnako a verím, že pozitívne", uzavrel Bugár.
Fakt, že okolité krajiny sa postupne pozitívne rozhodujú o vstupe do únie, má význam pre budúcu silnú Európu. Jej súčasťou sa stanú aj štáty, ktoré do roku 1989 boli pod silným cudzím tlakom. Krajiny bývalého východného bloku podľa Bugára môžu v únii konečne preukázať užitočnejšiu spoluprácu.
Podľa predbežných výsledkov, po sčítaní vyše 99 percent hlasovacích lístkov, sa za vstup Maďarska do únie vyslovilo 83,7 percenta účastníkov referenda a proti bolo 16,24 percenta. Maďarské referendum však poznačila pomerne nízka účasť voličov, pretože sa na ňom zúčastnilo 45,56 percenta občanov. U našich južných susedov však nebola potrebná nadpolovičná účasť občanov k tomu, aby bolo referendum úspešné.