úvahy, no ak sa platobná disciplína poisťovne nezlepší, bude to len otázka času.
Podľa Šinkovej lekárne poisťovňu penalizujú, ale to ju už nezastraší. V januári VšZP uhradila lekárňam 75 percent faktúr zo septembra minulého roka. Lekárnici majú obavy, že by ich mohli pohltiť veľké distribučné firmy, ktorým nedokážu splácať svoje záväzky. Distribútori liekov zatiaľ trenčianskym lekárňam návrhy na konkurzy neavizovali.
Vedúci právneho oddelenia VšZP v Trenčíne predpokladá, že zo strany zdravotníckych zariadení sa môže objaviť návrh na konkurz. Zatiaľ nie je zrejmé, ako by spor pokračoval, keďže podľa jeho slov za platobnú schopnosť poisťovne zo zákona ručí štát. Od svojich dlžníkov VšZP v Trenčíne vymáha pohľadávky najmä exekúciami. Návrhy na konkurzy zatiaľ nepodávali a či poisťovňa v budúcnosti pošle niektoré neplatiace podniky do konkurzu, o tom by malo rozhodnúť ústredie v Bratislave.
Riaditeľ pobočky Sociálnej poisťovne v Trenčíne Ivan Králik nevylúčil, že v prípade potreby sa poisťovňa bude snažiť využiť novelu zákona o konkurze a vyrovnaní. Vlani dali niekoľko návrhov na konkurzy, v tomto roku ešte ani jeden. Výber poistného sa podľa slov riaditeľa v okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom pohybuje na úrovni 94,6 percenta. Medzi dlžníkmi poisťovňa eviduje niektoré zdravotnícke zariadenia a niekoľko poľnohospodárskych družstiev. "Situáciu posudzujeme s ohľadom na budúcnosť podniku. Snažíme sa radšej firme pomôcť, ak sa trochu dá", uviedol Králik. Ak má firma perspektívu, navrhne poisťovňa splátkový kalendár.
Podľa vedúcej právneho oddelenia odštepného závodu Slovenského plynárenského priemyslu v Novom Meste nad Váhom firmy za energie platia do poslednej chvíle. "Keď prestanú platiť, znamená to, že sú bez majetku. Keď to zistíme, býva už zvyčajne na konkurz neskoro", skonštatovala vedúca.