mali na krku neúspešné hlasovanie", uviedol pre agentúru SITA vicepremiér Pál Csáky. Hoci výsledok v Maďarsku považuje za pozitívny signál, nepríjemne ho prekvapila účasť maďarských občanov, ktorých prišlo k urnám necelých 46 percent.
"Netreba sa spoliehať na prieskumy verejnej mienky", konštatoval Csáky, podľa ktorého ešte pred 10 dňami bola v Budapešti pozitívna atmosféra nielen medzi občanmi, ale aj politikmi. Maďarské hlasovanie je podľa neho dôkazom, že na Slovensku stále zostáva rizikom prípadná nízka účasť občanov. O to viac platí cieľ predreferendovej kampane, ktorá musí byť mobilizačná. "Občania si musia uvedomiť, že táto historická šanca je v ich rukách", dodal Csáky. Zároveň verí, že Maďarsko bude vážnym varovaním každého občana SR.
Ako prezradil vicepremiér, po oznámení predbežných výsledkov začal sledovať analýzy referenda a snaží sa z nich zobrať ponaučenie. Podľa neho niektoré opozičné strany u našich južných susedov zneužili kampaň na politické súperenie. Príčinou nízkej účasti však mohli byť tiež "nevkusné diskusie v médiách ohľadom kampane a treťoradé otázky, a to aj zo strany politikov a novinárov." Zdá sa, že tie zneistili určité vrstvy maďarských občanov, konštatoval Csáky.
Podľa podpredsedu vlády prezentovalo Maďarsko typické výsledky východoeurópskeho typu. V západnej Európe býva totiž zvykom, že sa politici rozdelia na dva tábory, ktoré súperia argumentáciou o tom, či krajina má vstúpiť do únie alebo nie. "Dôsledkom toho je väčšinou veľká účasť a relatívne malý rozdiel medzi áno a nie", povedal vicepremiér. Typickým príkladom je výsledok na Malte, ale aj v Rakúsku, Švédsku a Fínsku.