Košice 14. apríla (TASR) - Komora komerčných právnikov (KKP) SR považuje vládny návrh zákona, ktorým sa má zlúčiť so Slovenskou advokátskou komorou za nedemokratický, mocenský zásah štátu do záujmovej samosprávy.
Podľa predsedu komory komerčných právnikov Jozefa Kravca pripravovaná novela je v rozpore s Ústavou SR i smernicami Európskych spoločenstiev. Zlúčeniu oboch komôr bráni predovšetkým prejav vôle približne 1440 komerčných právnikov, ktorí nechcú byť advokátmi a naďalej sa chcú venovať iba komerčnoprávnej činnosti. "Ak by malo dôjsť k ich zlúčeniu v právnom zmysle, prvým predpokladom by bol súhlas oboch subjektov a nie ako sa navrhuje novelou zákona o advokácii," tvrdí Kravec. Snem, ktorý je najvyšším orgánom KKP, však takéto zlúčenie jednomyseľne odmietol. Kravec pritom upozorňuje, že tí komerční právnici, ktorí mali a majú záujem prejsť do stavovskej organizácie advokátov, tak môžu slobodne urobiť aj podľa doterajšej právnej úpravy.
Ak by došlo k zrušeniu KKP, komerční právnici by prišli nielen o svoju stavovskú organizáciu, ale aj o nie malý majetok a štát by ich prinútil vykonávať činnosť, ktorú nechcú. Konkrétne ide o zastupovanie v trestných veciach, jedinej oblasti, ktorej sa bývalí podnikoví právnici nevenujú.
Podľa Kravca neobstojí ani tvrdenie zástancov zlúčenia, že komerční právnici nemajú v EÚ partnerov. Obdoba komerčných právnikov existuje napríklad vo Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku, Portugalsku či Poľsku. Slovensko podpíše v stredu Zmluvu o pristúpení k EÚ a podľa jej oficiálneho textu, v smernici o transformovaní právnych služieb sa v SR počíta s existenciou povolania advokáta aj komerčného právnika. Rovnako majú zapísaný dvojaký status právnych služieb z desiatky nových členov únie okrem Slovenska aj Malta, Poľsko a Slovinsko. V Ríme navyše vznikol Európsky klub odborárskeho a sociálneho práva, združujúci organizácie neadvokátskeho charakteru, do ktorého si KKP SR už podala prihlášku a v tomto roku by sa mala stať jeho členom.