Colníkom sa nemôže stať občan, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, alebo bolo za takýto skutok trestné stíhanie zastavené. Strata bezúhonnosti sa vzťahuje aj na odsúdenie za korupciu a zneužitie právomocí verejného činiteľa aj keď bolo toto už zahladené.
Pre členov SBS budú platiť podobné obmedzenia, no pridáva sa k nim aj určenie spoľahlivosti. Napriek tomu, že po zahladení trestu sa na osobu hľadí, akoby nebola odsúdená, môže byť aj nespoľahlivá. Preskúmať túto okolnosť bude mať povinnosť ministerstvo vnútra za súčinnosti polície, ale aj obce najmä pri ochrane objektov strategického významu z hľadiska bezpečnosti štátu a plnení medzinárodných zmlúv. Za bezúhonnosť zamestnancov bude zodpovedný prevádzkovateľ SBS, ktorému pri porušení zákona hrozí rovnaké hodnotenie a následne pozastavenie výkonu podnikania. Licencované SBS vzniknuté do 31. augusta 2002 budú po schválení zákona povinné predložiť najneskôr do 30. septembra 2003 kompletný súpis odpisov registra trestov svojich zamestnancov, vrátane majiteľov s viac než 20-percentným podielom vo firme. Preverovanie spoľahlivosti bude každé dva roky.
Novela zákona o štátnej službe colníkov explicitne obsahuje povinnosť colníkov predkladať majetkové priznania na veci nehnuteľné a hnuteľné, ak ich hodnota presahuje 200 tisíc korún. Preukázať musí aj majetkové pomery manželky a ďalších osôb žijúcich s ním v spoločnej domácnosti.
Právna norma, ktorá sa už na nasledujúcej schôdzi parlamentu dostane na stoly poslancov, ráta aj s určením príplatkov za prácu colníkov v sťažených a zdraviu škodlivých podmienkach. Príplatky môžu byť určené v rozmedzí od 100 do 1500 Sk mesačne, čo závisí od charakteru výkonu práce a dĺžky doby, počas ktorej je colník vystavený zdraviu škodlivým vplyvom. Colníci budú mať podľa zákona každoročne nárok šesť týždňov dovolenky a dva týždne preventívnej rehabilitácie. Novela zákona spresňuje tiež ich mzdové náležitosti za výkon služby v zahraničí alebo počas štúdia mimo územia SR.