tavnoprávneho výboru Ján Drgonec (ANO) zdôraznil, že v súvislosti s týmto zákonom sú tri veci ústavne problematické a nie je možné ich riešiť inak, ako novelou základného zákona štátu.
Prvou otázkou, vyžadujúcou podľa Drgonca novelu ústavy, je právo cudzinca voliť a byť volený, ktoré mu tento zákon priznáva. Ústava SR totiž cudzincom priznáva toto právo iba v prípade volieb do obecnej samosprávy a vyšších územných celkov. Druhým bodom je vyriešenie nezlučiteľnosti mandátu poslanca NR SR s mandátom poslanca Európskeho parlamentu, čo je aj požiadavka únie. Tretím bodom, ktorý vyžaduje otvorenie ústavy je, že Ústavný súd SR nemá pôsobnosť preskúmavať volebné sťažnosti vo vzťahu k voľbám do EP.
Aj keď zmena ústavy je vždy problémová, Drgonec verí, že sa nájdu potrebné hlasy aj v radoch opozície. Podpredseda výboru Peter Miššík (SDKÚ) pritom apeloval, že je nevyhnutné prijať naozaj ústavne čisté riešenie, aby voľby do Európskeho parlamentu nemohli byť spochybňované.
Ústavnoprávny výbor odsúhlasil k zákonu aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého voliť vo voľbách do EP budú môcť aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR a ani iného členského štátu únie. V deň volieb však budú musieť byť na území Slovenska, mať viac ako 18 rokov a okrsková komisia ich potom môže dopísať v prípade záujmu do zoznamu voličov. V samotnom návrhu zákona právo voliť sa okrem občanom SR s trvalým pobytom na Slovensku priznáva aj občanom členských štátov únie, ktorí majú povolenie na trvalý pobyt v SR. Voliť do europarlamentu v tých istých voľbách bude však možné len v jednom členskom štáte. Poslanci ústavnoprávneho výboru sú pritom za rovnaké päťpercentné kvórum potrebné pre strany a aj koalície na vstup do EP.
Voľby do EP by sa mali na Slovensku uskutočniť prvýkrát v roku 2004. Ich priebeh bude v zásade taký istý ako pri parlamentných. Politické subjekty budú podávať kandidačné listiny, najviac však so 14 kandidátmi, keďže toľko bude mať Slovensko poslancov v EP. Novinkou je povinnosť strán alebo koalícií uhradiť volebnú kauciu vo výške 50 000 korún. Tá sa vráti v prípade, ak subjekt získa minimálne dve percentá hlasov voličov. Predvolebná kampaň bude povolená aj v súkromných elektronických médiách. Poslancom EP môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska. Kandidovať môže aj občan EÚ, ktorý má povolený trvalý pobyt na území SR