Bratislava 15. apríla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes dopoludnia podpísal prístupovú listinu k Severoatlantickej zmluve. Zo strany SR sa týmto aktom definitívne ukončil proces ratifikácie vstupu Slovenska do NATO.
Akt signovania listiny mal slávnostný charakter a zúčastnili sa na ňom aj premiér Mikuláš Dzurinda, šéf parlamentu Pavol Hrušovský, minister obrany Ivan Šimko, štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Ivan Korčok a veľvyslanci členských krajín NATO.
Prístupový proces bude pokračovať ratifikáciou kandidátov vo všetkých 19 členských krajinách NATO, ktorá by mala prebehnúť do jesene. Kanada ratifikovala prístupové protokoly o rozšírení Severoatlantickej aliancie o sedem kandidátskych krajín strednej a východnej Európy už 28. marca, Nórsko tak urobilo v pondelok 14. apríla. Rozprava o rozšírení NATO sa už začala aj v Zahraničnom výbore amerického Senátu. Plnoprávnym členom NATO sa Slovensko stane na jar 2004 spolu s ďalšími šiestimi štátmi, ktoré aliancia pozvala vlani v novembri na summite v Prahe.
Koncom apríla alebo začiatkom mája 2004 by malo byť Slovensko ešte formálne vyzvané Severoatlantickou alianciou, aby uložilo ratifikačné dokumenty u depozitára, ktorým je vláda USA. Na májovom summite NATO by sa už malo Slovensko zúčastniť ako plnoprávny člen. Členské krajiny NATO by mali ukončiť ratifikačný proces.
Súhlas s prístupom SR k Severoatlantickej zmluve jednomyseľne potvrdila vládny kabinet 27. marca. Nasledovala ratifikácia v parlamente 10. apríla, pri ktorej zo 136 zákonodarcov za pristúpenie k zmluve hlasovalo 124, 11 poslanci KSS boli proti a jeden poslanec Smeru nehlasoval vôbec. Severoatlantická aliancia ešte predtým v Bruseli podpísala protokoly o prijatí Slovenska a ďalších šiestich krajín, ktoré sa stanú plnoprávnymi členmi NATO po skončení ratifikačného procesu na jar 2004.
Pôvodne sa predpokladalo, že prezident signuje prístupovú listinu až po ratifikácii členstva krajiny všetkými štátmi NATO, ako to bolo napríklad v Českej republike. Pozorovatelia pripúšťajú, že iniciatíva za vypísanie referenda o vstupe do NATO sa tak stáva bezpredmetnou.