Bratislava 15. apríla (TASR) - Zneužitiu sa právna ochrana ani v prípade inštitútu výhrad svedomia nepriznáva. Zdôraznil dnes v rozhovore o príprave medzištátnej zmluvy o rešpektovaní výhrad vo svedomí so Svätou stolicou pre TASR vicepremiér - minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Predpokladá, že v závere roka by túto vo svete bezprecedentnú zmluvu mohla Národná rada SR schváliť a prezident republiky ratifikovať.
Zmluva o výhrade vo svedomí zakotví možnosť, aby každý jednotlivec mohol v prípade nátlaku či príkazu vykonať určitú činnosť, mohol túto pre výhradu vo svedomí odmietnuť. Podľa slov ministra ide o zmluvu týkajúcu sa základných ľudských práv, pričom výpočet činností je v nej definovaný skôr demonštratívne než taxatívne. Môže sa týkať pracovníkov v zdravotníctve, školstve, justícii, advokácii, ale bude reagovať aj na otázky vojenskej služby a pracovnoprávnych vzťahov.
Pripravovaná zmluva so Svätou stolicou bude zaručovať subjektívne práva každého jednotlivca, nebude to kolektívne právo cirkvi. Lipšic predpokladá, že v parlamente by nemali zaznieť výraznejšie námietky voči jej textu, pokiaľ nebudú motivované ideologicky.
Minister je presvedčený, že nikto by nemal mať záujem, aby boli lekári nútení vykonať interrupcie ak s tým vnútorne nesúhlasia, a sudcovia z rovnakého dôvodu rozvádzať manželov. V pracovnoprávnej oblasti pôjde o možnosť odmietnuť pracovať v nedeľu, pravda, ak nejde o pravidelnú trojzmennú prevádzku alebo zamestnania vyžadujúce prácu aj v tento deň. V prípade náznaku zneužitia zmluvy a sporu sa môže štátny orgán obrátiť na poverenú inštitúciu Svätej stolice, aby sa vyjadrila či konkrétne odmietnutie určitého úkonu je v súlade s doktrínou cirkvi, či ide o výhradu vo svedomí alebo svojvoľné zneužitie tohto práva, zdôraznil Lipšic. pm rč