Bratislava 15. apríla (TASR) - Vytvoriť ľudskú bytosť klonovaním bude podľa slovenského právneho poriadku trestné. Zhodli sa na tom dnes členovia ústavnoprávneho výboru parlamentu, ktorí za prítomnosti vicepremiéra - ministra spravodlivosti Daniela Lipšica posudzovali jeho ministerstvom pripravenú novelu Trestného zákona.
Vo výpočte nových skutkových podstát trestných činov sa tak dostane ustanovenie, že ten, kto vykoná akýkoľvek zásah s cieľom vytvoriť ľudskú bytosť v ktoromkoľvek štádiu jej vývoja geneticky identickú s inou ľudskou bytosťou - či živou alebo mŕtvou, potresce sa odňatím slobody na tri až osem rokov. Odňatím slobody na päť až dvanásť rokov sa páchateľ potresce ak spácha trestný čin klonovania ako člen organizovanej skupiny.
Podstatou ministerstvom spravodlivosti pripravenej novely zákona je zaviesť pre určenie výšky trestu pre odsúdených inštitút "trikrát a dosť". Bude sa týkať tretieho potrestania za závažný trestný čin, napríklad za spáchanú vraždu, ozbrojenú lúpež, znásilnenie, obchodovanie s ľuďmi, teror, zorganizovanie zločineckej skupiny alebo únos.
Znamená to, že pri treťom potrestaní za uvedené činy bude páchateľ odsúdený na doživotie. Súd bude mať však možnosť pristúpiť aj k alternatívnemu udeleniu trestu odňatia slobody na 25 rokov, súd však nemôže za žiadnych okolností páchateľovi uložiť trest pod 20 rokov väzby. Osoba odsúdená na výnimočný trest odňatia slobody môže byť podmienečne prepustená až po výkone troch štvrtín uloženého trestu. Tieto úpravy predložil na rokovaní predseda výboru Ján Drgonec a výbor ich hlasovaním akceptoval. Všetkých osem prítomných členov výboru s navrhovanými zmenami Trestného zákona súhlasilo, čo podľa ministra Lipšica dáva nádej aj na ich schválenie Národnou radou SR.