Bratislava 15. apríla (TASR) - Hoci Kanada je jednou z rizikových oblastí, kde na akútny respiračný syndróm (SARS) zomrelo už 13 ľudí, prezident SR Rudolf Schuster sa po návrate z pracovnej návštevy v tejto krajine nepodrobil žiadnemu špeciálnemu vyšetreniu.
Schusterov osobný lekár Peter Mayer tvrdí, že špeciálne vyšetrenie na tento vírus nebolo potrebné, pretože prezident sa počas svojho pobytu v Severnej Amerike nepohyboval v postihnutých lokalitách. "Hovoril som o tom telefonicky s kanadským chargé d' affaires. Ten ma ubezpečil, že miesta, ktoré figurovali v prezidentovom programe, nie sú rizikové," povedal pre TASR.
Hovorca hlavy štátu Ján Füle, ktorý prezidenta sprevádzal na deväťdňovej pracovnej návšteve v Severnej Amerike, tvrdí, že v Kanade, nevideli "ani jedného človeka s rúškom". V Kanade sme za necelých päť dní navštívil mestá Halifax, Montreal a Ottawu, zatiaľ čo všetky prípady SARS zaznamenali v Toronte, dodal.
Zdravotný stav prezidenta Schustera je podľa Mayerových slov dobrý, hlava štátu zvláda náročný program "bez problémov". Pripustil, že pre 69-ročného prezidenta môžu byť časté letecké presuny záťažou. V prípade jeho stredajšej ceste do Atén, ktorá nasleduje len tri dni po návrate z deväťdňovej návštevy v Severnej Amerike, však podľa neho nie je nič mimoriadne. "Horšie je presúvanie smerom na západ alebo na východ, kde dochádza k zmene časových pásiem. Pri presúvaní na sever alebo na juh je záťaž organizmu menšia," uzavrel.
Kanada je nateraz jedinou krajinou mimo Ázie, kde zaznamenali v súvislosti s pľúcnou chorobou SARS aj smrteľné prípady. Chrípke podobný vírus zabil podľa aktuálnych štatistík na celom svete 144 ľudí a nainfikoval 3300 osôb. Najfrekventovanejšie sa vyskytuje v čínskej provincii Kuang-tung a susednom Hongkongu. V Kanade zaznamenali doteraz 13 smrteľných prípadov. Najväčšmi postihnutou provinciou je Ontário.