Odporcovia hovoria, že kresťanským demokratom ide v skutočnosti len o politiku, pretože členské krajiny únie majú suverenitu v týchto oblastiach zaručenú aj teraz. Hlavný vyjednávač s úniou a podpredseda KDH Ján Figeľ však hovorí, že snaha KDH je poistkou do budúcnosti, keď sa budú meniť zmluvy s úniou.
Obavy KDH, že únia sa bude v niektorých etických otázkach snažiť presadzovať jednotnú legislatívu, potvrdzujú aj slová hovorcu strany európskych socialistov v Európskom parlamente Petra Reicherta. Povedal, že napríklad interrupcie si každá krajina upravuje sama, ale v budúcnosti budú predmetom spoločnej európskej legislatívy.
Ján Figeľ hovorí, že „nech pojem suverenity nestraší, lebo je výrazom snahy o zachovanie jednomyseľnosti pri rozhodovaní v citlivých otázkach“. Podľa neho by sa prijatím ústavného zákona vlastne vymedzil mandát budúcej slovenskej reprezentácii aj na budúce reformy v Európskej únii.
Bývalý šéf zahraničného výboru a socialista Peter Weiss hodnotí zámer KDH len ako snahu o vlastnú ideologickú agendu. Spomenul aj už prijatú deklaráciu o zvrchovanosti Slovenska v kultúrno-etických otázkach voči únii. „To je dlhodobá koncepcia uzatvárania sa Slovenska pred istými trendmi v únii, ktoré sa KDH ideologicky nepáčia. Je tu tichý tlak na ideologizáciu štátu,“ mieni Weiss. Má obavy aj pred blížiacim sa referendom o vstupe Slovenska do únie, lebo iniciatívy kresťanských demokratov mu pripomínajú politiku Viktora Orbána v Maďarsku.
Figeľ takéto obavy odmieta. Tvrdí, že KDH je za vstup, ale len samotný vstup do únie je „nedostačujúcou“ odpoveďou a treba mať aj predstavu, čo bude ďalej.
(sp)
KDH chce zvrchovanosť tam, kde ju členovia únie majú aj dnes:
- priame dane
- bezpečnostná a zahraničná politika
- trestné právo
- dôchodkové zabezpečenie
- vzdelávanie
- kultúrne a etické otázky
- uržanie slovenskej koruny, kým to bude výhodné