zmenu navrhovanú Kresťanskodemokratickým hnutím, že ľudský život treba ochraňovať už od počiatku, odmietajú. Podľa Jany Juráňovej zo záujmového združenia žien Aspekt by to viedlo k ilegálnym potratom, ku korupcii, kriminalizácii žien, "interrupčnej turistike" a mnohým ďalším negatívnym javom.
"Umelé prerušenie tehotenstva nepresadzujeme ako vhodné riešenie vzniknutej situácie," povedal prezident Slovenskej spoločnosti pre plánované rodičovstvo a výchovu k rodičovstvu Vladimír Cupaník. Avšak na základe svetových štatistických údajov si dovoľuje tvrdiť, že zákaz interrupcií neviedol k ich zníženiu. Konštatoval, že kým v roku 1988 bolo na Slovensku vykonaných takmer 50 000 potratov, v roku 1999 ich bolo iba 18 141. Slovenská republika sa tak zaradila medzi škandinávske štáty, keď na 1000 žien je 12,6 interrupcií.
Cupaník pripisuje tento pozitívny trend väčšej informovanosti o plánovanom rodičovstve, antikoncepčných možnostiach a sexuálnej výchove. Faktom takisto je, že za posledných 10 rokov klesli na Slovensku počty narodených detí. Poznamenal, že SR patrí medzi 50 krajín, kde sa ženy môžu slobodne rozhodnúť, či zákrok podstúpia. Ak by sa presadila spomínaná novela článku ústavy, nie je zatiaľ jasné, aké zmeny by obsahoval interrupčný zákon, respektíve za akých podmienok by sa prerušenie tehotenstva povoľovalo.
V 74 krajinách sveta, týka sa to predovšetkým štátov Latinskej Ameriky či Afriky, sú interrupcie zakázané. Povolené sú iba v prípade záchrany života ženy. V 33 krajinách je možné pristúpiť k potratu, ak lekár indikuje chorobu niektorých orgánov. Medzi týmito krajinami je aj Poľsko. Ak je tehotenstvo príčinou mentálnej poruchy, je to tretí dôvod na potrat v ďalších 20 krajinách. Napríklad v Alžírsku, Portugalsku či Španielsku. V Austrálii a ešte v trinástich krajinách akceptujú aj socio-ekonomickú situáciu ženy.
Pod iniciatívu, s ktorou chcú oboznámiť poslancov parlamentu, sa podpísali aj združenie Pro Familia, Aliancia žien Slovenska, Fórum žien Strany občianskeho porozumenia, organizácia Profesionálne ženy a iné.