Bratislava 16. apríla (TASR) - Slovensko nechce zaviesť taký zdravotnícky systém ako majú Spojené štáty americké. Tam sa síce na zdravotníctvo vynakladá najvyšší podiel hrubého domáceho produktu, ale v krajine žije najmenej v zdravotných poisťovniach poistených občanov. Povedal v utorok šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac reagujúc na novinársku otázku, či reforma v SR nebude smerovať k situácii ako je v USA, kde 20 až 25 percent ľudí nemá prístup k základnej zdravotnej starostlivosti.
Podľa Zajaca "Spojené štáty americké sú príkladom toho, ako sa to nemá robiť." Solidárnosť v systéme zdravotníctva má svoje pravidlá. Jedným z nich je, aby finančné prostriedky dostali tí, ktorí ich potrebujú na liečbu vážnych ochorení.
"Solidárny poistný systém, ako je pripravený garantuje každému občanovi rovnakú, primeranú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ale najmä na tie ochorenia, na ktoré sám občan nemôže mať zdroje. Teda ide o infarkty, onkologické, kardiologické, chronické ochorenia, dialýzy, transplantácie a iné. Rezort však bude občanovi menej garantovať, či dostane peniaze na C vitamín, na liečbu jednoduchej chrípky či virózy.
Spomenul dnes jednoduchý operačný zákrok akým je vybratie kameňov zo žlčníka, ktorý trvá asi hodinu. Ak nebudú zdroje, treba občanovi povedať, že tieto budú na jeho operáciu až o tri mesiace, čiže môže na zákrok počkať, lebo jeho klinický stav to znesie.
"Americký model zdravotníctva je pre SR veľmi neprijateľný a robíme všetko preto, aby sme sa vyhli rizikám, ktoré má," povedal Zajac. Ďalej konštatoval, že "v americkom modeli zdravotníctva sa v prvom rade solventní majú lepšie a vyberanie hrozienok zdravotnými poisťovňami viedlo tak ďaleko, že majú 30 miliónov nepoistených ľudí".