Bratislava 16. apríla (TASR) - Podpisom zmluvy o pristúpení k Európskej únii (EÚ) sa podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavla Hrušovského uzatvára jedna historická etapa Slovenska.
Kresťanskí demokrati sú hrdí na to, že boli na začiatku pri myšlienke vstúpiť do únie. "Práve Ján Čarnogurský ako prvý, v čase keď sa mnohým ani nesnívalo o tom, že Slovensko bude mať samostatnú hviezdičku a stoličku na európskom nebi, vyslovil túto myšlienku," vyhlásil dnes pred novinármi šéf kresťanských demokratov. Podpis zmluvy vníma KDH ako úspešné zavŕšenie desaťročného úsilia svojej strany aj všetkých ostatných politických strán, ktoré na tom pracovali. Pri tejto príležitosti poďakoval Hrušovský aj hlavnému vyjednávačovi SR s EÚ a podpredsedovi Jánovi Figeľovi za vykonanú prácu.
Šéf kresťanských demokratov, ako aj podpredseda hnutia Vladimír Palko sa vyjadrili k iniciatíve schválenia ústavného zákona o suverenite. Obaja potvrdili, že chcú rokovať o podpore tejto právnej normy medzi poslaneckými klubmi. Cieľom KDH je ju predložiť do konca júna do parlamentu, a boli by radi, keby sa schválila ešte do vstupu Slovenska do EÚ, teda do 1. apríla 2004.
Palko doteraz prezentovanú nevôľu politického spektra proti prijatiu ústavného zákona nevníma skepticky. "Myšlienku o samostatnej hviezdičke na európskom nebi Čarnogurský vyslovil začiatkom roku 1990. Ani vtedy tiež s ním o tom nikto nechcel diskutovať. Dnes je to realitou. To, že nie každý víta našu iniciatívu, nevzbudzuje v nás nejaké rozpaky," vyhlásil Palko. Tvrdí, že KDH sa opäť snaží myslieť trochu dopredu.
KDH dnes opätovne vyzvalo svojich voličov a sympatizantov, ako aj všetkých občanov, aby sa zúčastnili nadchádzajúceho referenda a hlasovali za vstup Slovenska do EÚ.
Kresťanskí demokrati sú presvedčení, že diskusia o budúcom postavení Slovenska v EÚ sa ešte len začne. Palko dodal, že keď bude prijatý spomínaný ústavný zákon, politici budú viazaní a budú vedieť, aké názory Slovenskej republiky majú prezentovať v európskych inštitúciách.
V rámci programovej línie kresťanskí demokrati budú presadzovať, aby si SR po vstupe do únie zachovalo zvrchovanosť v oblasti priamych daní, bezpečnosti i zahraničnej politiky. Rovnako chce KDH uchovať samostatnosť Slovenska pri rozhodovaní v oblasti trestného práva, v systéme dôchodkového zabezpečenia, vo vzdelávaní a v kultúrnych a etických otázkach. V parlamente sa bude hnutie snažiť o prijatie ústavného zákona, ktorý by zabezpečil suverenitu Slovenska v spomínaných oblastiach.