Bratislava 28. júla (TASR) - Vláda nesplnila uznesenia z roku 1997 a 1998 a neposkytla postihnutým oblastiam potrebné finančné prostriedky. Riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Aleš Mazáč uviedol, že SVP musel preto riešiť následky záplav pomocou úveru vo výške 2,2 miliardy korún zo sociálneho fondu Rady Európy.
Túto skutočnosť potvrdzuje aj dokument ministerstva pôdohospodárstva s názvom Financie na systémové riešenie následkov povodní. Okrem iného sa v ňom uvádza, že "vzhľadom na nedostatočné finančné zdroje správcov vodných tokov a zdrojov zo štátneho rozpočtu sa problém odstraňovania povodňových škôd a technické opatrenia na predchádzanie ich vzniku doteraz nepodarilo riešiť".
Mazáč dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy poznamenal, že účasť štátu na odstraňovaní následkov spomínanej prírodnej katastrofy je nevyhnutná. Náklady na odstraňovanie škôd a záchranné práce boli v roku 1997 vyčíslené na 2,5 miliardy korún, o rok neskôr na 1,5 miliardy a v roku 1999 škody dosiahli takmer 4 miliardy korún. Poslanec NR SR a vtedajší minister životného prostredia SR Jozef Zlocha povedal, že vyčleniť tieto prostriedky nebolo a ani nie je také jednoduché.
SVP si podľa slov jeho riaditeľa nedokáže vytvoriť rezervný fond na mimoriadne udalosti, lebo disponibilných zdrojov je nedostatok. Poukázal aj na to, že parlament schválil v minulých mesiacoch Vodohospodársku koncepciu SR s plánom úloh do roku 2010. Ale už v súčasnosti je jasné, že dôjde k asi 250-miliónovému deficitu, pretože štát neráta v rozpočte s takou sumou, aká by bola potrebná. Na celkovú realizáciu koncepcie je potrebných 18 miliárd Sk, z toho pre SVP 14,4 miliardy.
Mazáč pripomenul, že SVP spravuje 28 tisíc kilometrov vodných tokov, z toho upravených je približne 8 tisíc. Pod správu SVP sa prevodom zo Slovenského pozemkového fondu dostali aj malé toky. Ich údržba je problematická z dôvodov dosiaľ nevysporiadaných majetkovo-právnych vzťahov. Zlocha v tejto súvislosti upozornil na zdĺhavé prijatie zákona o vodách. Je podľa neho smutné, že rezorty pôdohospodárstva a životného prostredia sa na jeho konečnej podobe nevedia dohodnúť.