dzi vládnou koalíciou a opozíciou, ústredným bodom sporov nebudú však právne jednotlivosti, ale rámcové podmienky existencie štátu, uvádza APA.
Novelizácia Ústavy má vytvoriť predpoklady pre zamýšľaný vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ). Uvažuje sa predovšetkým s reformou verejnej správy, posilnením nezávislosti súdov, zriadením úradu ombudsmana, posilnením postavenia Najvyššieho kontrolného úradu a vyjasnením postavenia Národnej banky.
Podľa politických pozorovateľov budú strany vládnej koalície znovu viac zdôrazňovať otvorenosť Slovenska voči EÚ a NATO, opozícia bude všetko stavať na obrane národnej suverenity. Oba tábory musia demonštrovať aj svoju schopnosť presadiť sa a svoju súdržnosť. Bude to rozhodujúca skúška predovšetkým pre vládnu koalíciu.
Pre prijatie novely Ústavy je potrebná dvojtretinová väčšina a koalícia si preto nemôže dovoliť žiadnych odpadlíkov. Pred rokovaním NR SR sa preto slovenské koaličné strany snažili obzvlášť intenzívne o "vyrovnanie" so spoluvládnucou Stranou maďarskej koalície (SMK). Ako protiváhu za podporu dostala SMK posilnenie postavenia maďarského jazyka vo verejnom živote, "odporúčanie" vlády na zriadenie maďarskej pedagogickej fakulty na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a posilnenie vplyvu obcí na prenájom pôdy, ktorú doteraz spravoval len štát.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) a Strana občianskeho porozumenia (SOP) už oznámili, že nebudú podávať návrhy na zmenu novely. Očakávané želania ostatných vládnych strán majú skôr rituálny charakter, píše APA. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) by chcelo svoj postoj k prerušeniu tehotenstva zakotviť v Ústave. Menšie strany, ktoré vznikli na troskách Slovenskej demokratickej koalície (SDK), využijú príležitosť, aby sa "zviditeľnili".
Predseda SMK Béla Bugár už oznámil, že bude požadovať zmenu preambuly Ústavy: Slovensko už viac nemá byť len štátom slovenského národa a národnostných menšín, ale v budúcnosti to má byť štát občanov. To všetko budú len symbolické gestá, pretože koaličné strany sa už dohodli na súhlase s novelou. Aby sa predišlo odchýlkam od tohto kurzu, Koaličná rada "odporučila" už pred týždňom, aby hlasovanie bolo verejné.
Opozícia na návrh novely Ústavy povie jasné "Nie". "Novela je taká zlá, že ju nebude možné raz ani opraviť. Až po neúspechu tohto návrhu sme pripravení rokovať s vládnou koalíciou o novele," povedal Peter Brňák, expert na ústavné právo Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS). Ten istý postoj zaujal už predtým šéf hnutia Vladimír Mečiar. Opozícia však nemôže zakryť skutočnosť, že nie je schopná predložiť alternatívny návrh k vládnej predlohe. Aj v tom sa ukazuje vnútorná paralýza opozície, domnieva sa APA.
Medzi "starou" opozíciou tvorenou HZDS a Slovenskou národnou stranou (SNS) neexistuje žiadna koordinácia a panuje otvorená "bezradnosť". "Nová opozícia" Roberta Fica a jeho strany Smer má dosť sily len mimo rokovacieho stola. Fico má každý deň pripravenú novú iniciatívu, nemá však žiadneho partnera. Jeho negujúci postoj proti "všetkým starým" mu nedovoľuje hľadať spojencov v súčasnom parlamente.
V skutočnosti sa pri presnej analýze plánovaných ústavných zmien ukazuje, že tieto by mohli byť prijateľné - pri minimálnej ochote - aj pre opozíciu. Aj opozícia vie, že vytvorenie predpokladov pre vstup do EÚ je nevyhnutné. Dôvody pre vyhrotenie konfliktu okolo novely Ústavy spočívajú celkom inde. Je to zopakovanie konfliktu okolo založenia štátu: novelou sa dnešné vládnuce strany, ktoré sa v roku 1992 stavali k slovenskej štátnosti rezervovane, môžu prejaviť ako skutoční vlastenci, čo urovnávajú krajine cestu do EÚ. Pre HZDS, ktorého predstavitelia stále vystupujú s heslami "Štát, to sme my", je táto perspektíva jednoducho neznesiteľná, uzatvára svoju analýzu APA.