Bratislava 18. apríla (TASR) - Kancelária verejného ochrancu práv prijala od 27. marca 2002 do 1. marca tohto roku 2061 podnetov od občanov. Pre formálne nedostatky nebol odložený ani jeden podnet.
Uzavrieť sa podarilo 34 percent sťažností, 39 percent je rozpracovaných, ostatných 27 percent čaká na vybavenie. Vyplýva to z výročnej Správy o činnosti verejného ochrancu práv, ktorým sa bude zaoberať Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien v utorok 22. apríla.
Sťažnosti od občanov sa týkali najmä nečinnosti súdov a prieťahov v súdnom konaní. Najviac podnetov (44) spadá do oblasti občianskeho práva.
Najčastejšie sa na verejného ochrancu práv obracali fyzické osoby (97 percent), muži (69), občania vo veku od 31 do 60 rokov (33) a dôchodcovia (28). Právnické osoby adresovali dve percentá z celkového počtu podnetov, jedno percento inicioval ombudsman na základe podnetu občanov.
Druhou najpočetnejšou skupinou boli občania nad 61 rokov (24), zamestnanci (9) a nezamestnaní (6). Mladí ľudia vo veku od 19 do 30 rokov adresovali verejnému ochrancovi práv šesť percent podnetov. Najmenej podnetov dostal ombudsman od študentov (1) a samostatne zárobkovo činných osôb (3).
Občania využili pri podávaní podnetov najmä písomnú formu (73), 16 percent sťažností podali osobne, rovnaké percento dostala kancelária telefonicky, faxom a elektronickou poštou. Väčšina sťažností (98,9) bolo v slovenskom jazyku, 0,7 percenta v maďarčine, 0,30 v angličtine a 0,1 percenta v ruštine.
Pavla Kandráča za verejného ochrancu ľudských práv zvolil parlament v tajnom hlasovaní 19. marca 2002. Kancelária dostala na činnosť v tomto roku vyše 23 miliónov korún. Zákon o verejnom ochrancovi práv prijal zákonodarný zbor v decembri 2001.
Verejný ochranca sa ako nezávislý orgán podieľa na ochrane základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb. Môže sa na neho obrátiť každý, kto sa domnieva, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy boli porušené jeho základné práva a slobody.