Košice 19. apríla (TASR) - Mesto Košice dostane v tomto roku prostredníctvom Rady vlády SR pre prevenciu kriminality jeden milión korún na rozšírenie monitorovacieho kamerového systému, vďaka čomu by v uliciach mesta mali pribudnúť dve nové kamery.
Umiestnenie prvej sa predpokladá na rohu Hlavnej a Alžbetinej ulice, s výhľadom na juh až po hotel Slovan a na sever po Štátne divadlo, druhá by mala byť na rohu Mlynskej a Kováčskej ulice, s výhľadom na Hlavnú, Štefánikovu a Orliu ulicu. Uviedla to pre TASR hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková.
Mestská polícia predpokladala vznik monitorovacieho systému prostredníctvom bezpečnostných kamier už pri príprave preventívneho projektu Bezpečné Košice, technická časť sa však vtedy nerealizovala. Spustenie prípravy systému podnietil prvý miliónový príspevok, ktorý Rada vlády SR pre prevenciu kriminality schválila koncom roku 2000. Skúšobná prevádzka sa začala v apríli 2001 s dvoma kamerami na Dominikánskom námestí a na rohu Hlavnej a Uršulínskej ulice.
Prostredníctvom kamery na Hlavnej ulici sa v roku 2001 zistilo 738 priestupkov, o rok neskôr 843 priestupkov. Vďaka kamere na Dominikánskom námestí v roku 2001 odhalili 508 a v nasledujúcom roku 1153 priestupkov. Boli medzi nimi pokusy o vlámania do motorového vozidla, vykradnutie vozidiel, nastriekanie fašistických hesiel, ohrozovanie strelnou zbraňou, nočné výtržnosti, odcudzenia vozidiel, vlámania do predajní. Vďaka kamerovému systému sa zvýšila ochrana obchodných prevádzok, historických budov a pamiatok, oddychovej zóny. Doterajšie dve kamery však nestačili pokrývať územie centrálnej mestskej zóny. Predstavitelia mesta i mestskej polície rokovali s viacerými majiteľmi subjektov, aby napojili vlastné monitorovacie systémy na mestský systém, čím by sa jeho účinnosť zvýšila. Mesto si aj na rok 2004 uplatní požiadavku voči Rade vlády SR pre prevenciu kriminality na ďalšie rozšírenie monitorovacieho systému. Monitorovací systém je preventívnym systémom, ktorého hlavným cieľom je vytvoriť bezpečnú zónu pre obyvateľov mesta. Tým, že umožňujú okamžitú reakciu na protiprávne konanie a jeho dokumentáciu, sú aj prostriedkom riadenej represie. Vďaka kamerám sa kontroluje a dokumentuje uličná trestná činnosť, zabezpečuje sa ochrana historických pamiatok, významných objektov a na základe písomnej požiadavky majiteľov aj ochrana ďalších objektov.