SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Historický kalendár - 20. apríla

20. apríla


1770 -- kapitán James Cook pristál s loďou Endeavour v Botany Bay pri východnom pobreží Austrálie. Tento

dátum je oficiálne považovaný za deň objavenia Austrálie.


1808 -- narodil sa Napoleon III., vl. m. Charles Louis Napoleon Bonaparte, synovec Napoleona I., v r.

1852-1870 francúzsky cisár. Od r. 1832 sa usiloval o obnovenie cisárstva, za účasť na pokusoch o puč

v r. 1836 a 1840 bol odsúdený na doživotný žalár. V r. 1846 utiekol do Londýna, po návrate v r. 1848

ho zvolili za prezidenta. S podporou armády uskutočnil štátny prevrat a v r. 1852 bol vyhlásený za cisára,

Skryť Vypnúť reklamu

tzv. druhé cisárstvo. Likvidoval opozíciu, neskôr bol nútený robiť politické ústupky. Počas jeho vlády sa

Francúzsko zúčastnilo v krymskej vojne, vo vojne proti Rakúsku v r. 1859, na intervencii v Indočíne (r.1858-62),

v Sýrii (1860-61) a v Mexiku (1862-67). Počas prusko-francúzskej vojny sa v r. 1870 vzdal pri Sedane,

v septembrovej revolúcii 1870 bol zosadený. Zomrel 9. januára 1873.


1872 -- v Radvani nad Hronom zomrel romantický básnik, evanjelický farár Andrej Sládkovič, vl. m. Braxatoris, jeden z hlavných predstaviteľov slovenského romantizmu, položil základy novodobej slovenskej poézie. Študoval v Banskej Štiavnici, Bratislave i v Halle, v r. 1947 sa stal farárom. V r. 1861 sa zúčastnil na memorandovom zhromaždení v Martine, stal sa zakladajúcim členom Matice slovenskej a členom jej literárno-dramatického odboru. Popri pastoračnej práci sa venoval aj náboženskej spisbe. V lyricko-reflexívnej básni Sôvety v rodine Dušanovej formuloval poéziu ako syntézu vonkajšieho a vnútorného sveta. Túto koncepciu realizoval i v básnických skladbách Marína, oslavujúcej lásku, krásu a mladosť, a v epose Detvan, v ktorom vyzdvihol mravné hodnoty slovenského ľudu, krásu prírody a vyjadril vlastenecké city. V neskoršej tvorbe podporoval a obhajoval program národného obrodenia: Ohlasy, Nehaňte ľud môj!, Zaspievam pieseň o slobodnej vlasti, Svätomartiniáda. Narodil sa 30. marca 1820 v Krupine.

Skryť Vypnúť reklamu

1889 -- v Branau am Inn v Rakúsku sa narodil nemecký nacistický politik, diktátor, vojnový zločinec Adolf Hitler. Člen Nemeckej robotníckej strany (DAP), v r. 1921 inicioval zmenu jej názvu na NSDAP a stal sa jej predsedom. V r. 1923 sa pokúsil o tzv. mníchovský puč, bol zatknutý, odsúdený a väznený – vo väzení napísal Môj boj (Mein Kampf), programový spis, v ktorom prezentoval svoj antisemitizmus, rasizmus, predstavy o vedúcej úlohe Germánov a o tzv. životnom priestore. V r. 1926 založil osobnú políciu SS. Vo voľbách v 1932 získala NSDAP 37,4 % hlasov. V januári 1933 ho menovali za ríšskeho kancelára. V boji za samovládu použil všetky prostriedky, likvidoval politických protivníkov (požiar Ríšskeho snemu 1933), zbavil sa nepohodlných vodcov SA (tzv. noc dlhých nožov 1934). V auguste 1934 vyhlásil koniec republiky a začiatok budovania Tretej ríše a sám seba za vodcu národa. Stal sa vrchným veliteľom armády. Zaviedol systém jednej strany, policajný režim, v zahraničnej politike postupne revidoval versaillskú mierovú zmluvu. V r.1939 uzatvoril dve zmluvy so ZSSR, 1. 9. 1939 napadol Poľsko, čím rozpútal 2. svetovú vojnu. Spočiatku mal veľké úspechy, koncom leta 1940 (bitka o Anglicko) a najmä na prelome r 1942-43 (bitka pri Stalingrade) došlo k zlomu. Hitler nastolil brutálny totalitný režim a teror, včítane genocídy. V júli 1944 unikol pokusu o atentát. Na konci vojny, 30. apríla 1945 po vstupe sovietskej armády do Berlína spáchal samovraždu.

Skryť Vypnúť reklamu

1893 -- v Burchard, Nebraska, sa narodil americký filmový herec Harold Lloyd. Popularitu získal postavou smoliarskeho hrdinu so slameným klobúkom a kostenými okuliarmi, prezývaného On. Popri B. Keatonovi a Ch. Chaplinovi sa preslávil ako jeden z najosobitejších komikov nemej éry. Do r. 1922 nakrútil viac ako sto krátkych veselohier. Hral tiež vo zvukových filmoch. V r. 1953 získal Oscara za celoživotné dielo. Zomrel 8. marca 1971 v Los Angeles.


1893 -- v Barcelone sa narodil španielsky maliar, grafik, sochár a scénický výtvarník Joan Miró, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu. Pôsobil najmä vo Francúzsku a v USA. Prvé diela boli ovplyvnené expresionizmom, kubizmom a fauvizmom. V r. 1924 podpísal 1. manifest surrealizmu. Vytvoril osobitý štýl založený na použití výrazne farebných organických a abstraktných znakov a na rytmickom členení plochy, dospel k použitiu najelementárnejších výtvarných znakov a symbolov. Venoval sa tiež keramike, navrhoval scénu pre Ďagilevov Ruský balet. Zomrel 25. decembra 1983 v Palma de Mallorca.

Skryť Vypnúť reklamu

1920 -- v Prahe sa narodil astronóm Záviš Bochníček, jeden z najaktívnejších popularizátorov astronómie na Slovensku. Ako šestnásťročný objavil hviezdu Nova CP Lacertae, čo ovplyvnilo jeho profesionálne smerovanie. Po doštudovaní astronómie pôsobil do r. 1952 na Karlovej univerzite v Prahe, od r. 1952 žil na Slovensku. V r. 1956-58 bol riaditeľom Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici a Observatória na Skalnatom plese. Od r. 1985 až do odchodu do dôchodku pracoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave. Prednášal najmä o umelých družiciach a kozmických sondách, vypracoval metódy na určenie najvýhodnejšej polohy družice vo vzťahu k miestu pozorovania. V r. 2000 po ňom pomenovali novoobjavený kozmický objekt - asteroid 15053. Zomrel 23. februára 2002 v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

1921 -- v Radošine sa narodila ochotnícka herečka Katarína Kolníková. Od r. 1971 členka Radošinského naivného divadla. Účinkovala v takmer všetkých inscenáciách Stanislava Štepku - v Jááánošíííkovi, Človečine, Alžbete Hroznej, Rozprávke, v Slovenskom tangu, Kúpeľnej sezóne, Neveste predanej Kubovi, Pavilóne B, Ženskom oddelení, v Štedrom divadelnom večere a i.


1922 -- v Košolnej sa narodil keramikár figuralista Ignác Bizmayer. Vyrastal na habánskom dvore vo svojej rodnej obci. Študoval na Keramickej škole v Modre a dlhé roky pôsobil ako umelecký vedúci Slovenskej keramiky v Modre. Ťažiskom jeho pracovného programu bola figurálna keramika, v ktorej prevládajú roľnícke témy, jánošíkovská tradícia a ľudové zvykoslovie. Súčasťou jeho tvorby je aj úžitková dekoratívna keramika a maľované keramické zvieratká. Tvorba I. Bizmayera dala nový život starým habánskym tradíciám.

Skryť Vypnúť reklamu

1937 -- narodil sa český politik a novinár Jiří Dienstbier. Vyštudoval FF UK, v r. 1958-69 pracoval ako politický komentátor v Čs. rozhlase, bol korešpondentom na Ďalekom Východe a v USA. Po r. 1968 sa živil

ako nočný strážnik a kurič. V r. 1979-82 vo väzení za činnosť v Charte 77 a vo Výbore na obranu nespravodlivo stíhaných. Bol tiež hovorcom Charty 77, redaktorom ilegálneho časopisu Čtverec. V r. 1987 sa stal zakladajúcim členom Helsinského výboru, 1989-92 podpredseda vlády ČSFR a minister zahraničných vecí. Od r. 1991 predseda Občianskeho hnutia, od r. 1993 predseda Slobodných demokratov. V r. 1997 odišiel do USA, kde pôsobí ako vyslanec OSN pre ľudské práva. Stúpenec liberálneho a tolerantného politického systému. Je autorom mnohých esejí o politike doma i v zahraničí. Autor kníh Noc začala ve tři ráno (o udalostiach v Indonézii), Snění o Evropě, ktoré vyšlo v r. 88 v samizdate a i. Napísal tri divadelné hry.

Skryť Vypnúť reklamu

1945 -- nacisti vypálili kysuckú obec Semeteš.


1970 -- v Prahe zomrel divadelný a filmový herec Jaroslav Vojta, vl. m. Jurný. V r. 1925-59 člen ND v Prahe, filmy: Řeka, Pantáta Bezoušek, Hordubal, Pohádka máje, Maryša. Autor spomienok Cesta k Národnímu divadlu. Narodil sa 27. decembra 1888 v Kutnej Hore.


1978 -- v New Yorku zomrel český filozof a politický publicista Ferdinand Peroutka. Cez vojnu bol väznený nacistami, vo februári 1948 emigroval najskôr do Anglicka, neskôr do USA, kde bol v r. 1951-61 šéfom čs. oddelenia rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Publikoval viaceré zbierky svojich článkov a esejí. Narodil sa 6. februára 1895 v Prahe


1985 -- zomrel herec, člen činohry SND Anton Mrvečka, člen činohry SND. Účinkoval vo filmoch Havrania cesta, Očovské pastorále, Deň, ktorý neumrie, Veľká noc a veľký deň, Život na úteku, Demokrati, v televízii: Geľo Sebechlebský, Krotká, Štrnásť výstrelov I.-III. a i. Narodil sa 27. februára 1934 v Žiline.

Skryť Vypnúť reklamu

1990 -- Federálne zhromaždenie prijalo ústavný zákon o zmene názvu štátu. Československá socialistická republika sa zmenila na Českú a Slovenskú Federatívnu Republiku (ČSFR). Názov platil do 31. decembra 1992.


2002 -- v obci Slunečná zomrel český divadelný a filmový herec Vlastimil Brodský. V r. 1948-83 člen Divadla na Vinohradoch v Prahe. Úlohy vo filme: Bílá paní, Rozmarné léto, Všichni dobří rodáci, Světáci, Noc na Karlštejně, Jakub lhář, Návrat ztraceného ráje, Babí léto, v televízii: Tažní ptáci, Případ Platfus, v seriáloch: Arabela, Návštěvníci, O zvířatech a lidech. Účinkoval tiež v rozhlase. Narodil sa 15. decembra 1920 v Hrušove nad Odrou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 26 677
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 728
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 136
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 316
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 863
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 797
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 947
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 727
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 443
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.
Viliam Turan na archívnej fotografii.
Roman Prymula.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

v popredí vpravo premiér Igor Matovič, v pozadí sprava minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko na brífingu s novinármi počas prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu.

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.

Samosprávy sú zaskočené skrátením času na celoplošné testovanie

ZMOS tvrdí, že odberné tímy čaká extrémna záťaž.

Plošne testovanie na Covid-19.