SME

Historický kalendár - 20. apríla

20. apríla


1770 -- kapitán James Cook pristál s loďou Endeavour v Botany Bay pri východnom pobreží Austrálie. Tento

dátum je oficiálne považovaný za deň objavenia Austrálie.


1808 -- narodil sa Napoleon III., vl. m. Charles Louis Napoleon Bonaparte, synovec Napoleona I., v r.

1852-1870 francúzsky cisár. Od r. 1832 sa usiloval o obnovenie cisárstva, za účasť na pokusoch o puč

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

v r. 1836 a 1840 bol odsúdený na doživotný žalár. V r. 1846 utiekol do Londýna, po návrate v r. 1848

ho zvolili za prezidenta. S podporou armády uskutočnil štátny prevrat a v r. 1852 bol vyhlásený za cisára,

SkryťVypnúť reklamu

tzv. druhé cisárstvo. Likvidoval opozíciu, neskôr bol nútený robiť politické ústupky. Počas jeho vlády sa

Francúzsko zúčastnilo v krymskej vojne, vo vojne proti Rakúsku v r. 1859, na intervencii v Indočíne (r.1858-62),

v Sýrii (1860-61) a v Mexiku (1862-67). Počas prusko-francúzskej vojny sa v r. 1870 vzdal pri Sedane,

v septembrovej revolúcii 1870 bol zosadený. Zomrel 9. januára 1873.


1872 -- v Radvani nad Hronom zomrel romantický básnik, evanjelický farár Andrej Sládkovič, vl. m. Braxatoris, jeden z hlavných predstaviteľov slovenského romantizmu, položil základy novodobej slovenskej poézie. Študoval v Banskej Štiavnici, Bratislave i v Halle, v r. 1947 sa stal farárom. V r. 1861 sa zúčastnil na memorandovom zhromaždení v Martine, stal sa zakladajúcim členom Matice slovenskej a členom jej literárno-dramatického odboru. Popri pastoračnej práci sa venoval aj náboženskej spisbe. V lyricko-reflexívnej básni Sôvety v rodine Dušanovej formuloval poéziu ako syntézu vonkajšieho a vnútorného sveta. Túto koncepciu realizoval i v básnických skladbách Marína, oslavujúcej lásku, krásu a mladosť, a v epose Detvan, v ktorom vyzdvihol mravné hodnoty slovenského ľudu, krásu prírody a vyjadril vlastenecké city. V neskoršej tvorbe podporoval a obhajoval program národného obrodenia: Ohlasy, Nehaňte ľud môj!, Zaspievam pieseň o slobodnej vlasti, Svätomartiniáda. Narodil sa 30. marca 1820 v Krupine.

SkryťVypnúť reklamu

1889 -- v Branau am Inn v Rakúsku sa narodil nemecký nacistický politik, diktátor, vojnový zločinec Adolf Hitler. Člen Nemeckej robotníckej strany (DAP), v r. 1921 inicioval zmenu jej názvu na NSDAP a stal sa jej predsedom. V r. 1923 sa pokúsil o tzv. mníchovský puč, bol zatknutý, odsúdený a väznený – vo väzení napísal Môj boj (Mein Kampf), programový spis, v ktorom prezentoval svoj antisemitizmus, rasizmus, predstavy o vedúcej úlohe Germánov a o tzv. životnom priestore. V r. 1926 založil osobnú políciu SS. Vo voľbách v 1932 získala NSDAP 37,4 % hlasov. V januári 1933 ho menovali za ríšskeho kancelára. V boji za samovládu použil všetky prostriedky, likvidoval politických protivníkov (požiar Ríšskeho snemu 1933), zbavil sa nepohodlných vodcov SA (tzv. noc dlhých nožov 1934). V auguste 1934 vyhlásil koniec republiky a začiatok budovania Tretej ríše a sám seba za vodcu národa. Stal sa vrchným veliteľom armády. Zaviedol systém jednej strany, policajný režim, v zahraničnej politike postupne revidoval versaillskú mierovú zmluvu. V r.1939 uzatvoril dve zmluvy so ZSSR, 1. 9. 1939 napadol Poľsko, čím rozpútal 2. svetovú vojnu. Spočiatku mal veľké úspechy, koncom leta 1940 (bitka o Anglicko) a najmä na prelome r 1942-43 (bitka pri Stalingrade) došlo k zlomu. Hitler nastolil brutálny totalitný režim a teror, včítane genocídy. V júli 1944 unikol pokusu o atentát. Na konci vojny, 30. apríla 1945 po vstupe sovietskej armády do Berlína spáchal samovraždu.

SkryťVypnúť reklamu

1893 -- v Burchard, Nebraska, sa narodil americký filmový herec Harold Lloyd. Popularitu získal postavou smoliarskeho hrdinu so slameným klobúkom a kostenými okuliarmi, prezývaného On. Popri B. Keatonovi a Ch. Chaplinovi sa preslávil ako jeden z najosobitejších komikov nemej éry. Do r. 1922 nakrútil viac ako sto krátkych veselohier. Hral tiež vo zvukových filmoch. V r. 1953 získal Oscara za celoživotné dielo. Zomrel 8. marca 1971 v Los Angeles.


1893 -- v Barcelone sa narodil španielsky maliar, grafik, sochár a scénický výtvarník Joan Miró, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu. Pôsobil najmä vo Francúzsku a v USA. Prvé diela boli ovplyvnené expresionizmom, kubizmom a fauvizmom. V r. 1924 podpísal 1. manifest surrealizmu. Vytvoril osobitý štýl založený na použití výrazne farebných organických a abstraktných znakov a na rytmickom členení plochy, dospel k použitiu najelementárnejších výtvarných znakov a symbolov. Venoval sa tiež keramike, navrhoval scénu pre Ďagilevov Ruský balet. Zomrel 25. decembra 1983 v Palma de Mallorca.

SkryťVypnúť reklamu

1920 -- v Prahe sa narodil astronóm Záviš Bochníček, jeden z najaktívnejších popularizátorov astronómie na Slovensku. Ako šestnásťročný objavil hviezdu Nova CP Lacertae, čo ovplyvnilo jeho profesionálne smerovanie. Po doštudovaní astronómie pôsobil do r. 1952 na Karlovej univerzite v Prahe, od r. 1952 žil na Slovensku. V r. 1956-58 bol riaditeľom Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici a Observatória na Skalnatom plese. Od r. 1985 až do odchodu do dôchodku pracoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave. Prednášal najmä o umelých družiciach a kozmických sondách, vypracoval metódy na určenie najvýhodnejšej polohy družice vo vzťahu k miestu pozorovania. V r. 2000 po ňom pomenovali novoobjavený kozmický objekt - asteroid 15053. Zomrel 23. februára 2002 v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

1921 -- v Radošine sa narodila ochotnícka herečka Katarína Kolníková. Od r. 1971 členka Radošinského naivného divadla. Účinkovala v takmer všetkých inscenáciách Stanislava Štepku - v Jááánošíííkovi, Človečine, Alžbete Hroznej, Rozprávke, v Slovenskom tangu, Kúpeľnej sezóne, Neveste predanej Kubovi, Pavilóne B, Ženskom oddelení, v Štedrom divadelnom večere a i.


1922 -- v Košolnej sa narodil keramikár figuralista Ignác Bizmayer. Vyrastal na habánskom dvore vo svojej rodnej obci. Študoval na Keramickej škole v Modre a dlhé roky pôsobil ako umelecký vedúci Slovenskej keramiky v Modre. Ťažiskom jeho pracovného programu bola figurálna keramika, v ktorej prevládajú roľnícke témy, jánošíkovská tradícia a ľudové zvykoslovie. Súčasťou jeho tvorby je aj úžitková dekoratívna keramika a maľované keramické zvieratká. Tvorba I. Bizmayera dala nový život starým habánskym tradíciám.

SkryťVypnúť reklamu

1937 -- narodil sa český politik a novinár Jiří Dienstbier. Vyštudoval FF UK, v r. 1958-69 pracoval ako politický komentátor v Čs. rozhlase, bol korešpondentom na Ďalekom Východe a v USA. Po r. 1968 sa živil

ako nočný strážnik a kurič. V r. 1979-82 vo väzení za činnosť v Charte 77 a vo Výbore na obranu nespravodlivo stíhaných. Bol tiež hovorcom Charty 77, redaktorom ilegálneho časopisu Čtverec. V r. 1987 sa stal zakladajúcim členom Helsinského výboru, 1989-92 podpredseda vlády ČSFR a minister zahraničných vecí. Od r. 1991 predseda Občianskeho hnutia, od r. 1993 predseda Slobodných demokratov. V r. 1997 odišiel do USA, kde pôsobí ako vyslanec OSN pre ľudské práva. Stúpenec liberálneho a tolerantného politického systému. Je autorom mnohých esejí o politike doma i v zahraničí. Autor kníh Noc začala ve tři ráno (o udalostiach v Indonézii), Snění o Evropě, ktoré vyšlo v r. 88 v samizdate a i. Napísal tri divadelné hry.

SkryťVypnúť reklamu

1945 -- nacisti vypálili kysuckú obec Semeteš.


1970 -- v Prahe zomrel divadelný a filmový herec Jaroslav Vojta, vl. m. Jurný. V r. 1925-59 člen ND v Prahe, filmy: Řeka, Pantáta Bezoušek, Hordubal, Pohádka máje, Maryša. Autor spomienok Cesta k Národnímu divadlu. Narodil sa 27. decembra 1888 v Kutnej Hore.


1978 -- v New Yorku zomrel český filozof a politický publicista Ferdinand Peroutka. Cez vojnu bol väznený nacistami, vo februári 1948 emigroval najskôr do Anglicka, neskôr do USA, kde bol v r. 1951-61 šéfom čs. oddelenia rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Publikoval viaceré zbierky svojich článkov a esejí. Narodil sa 6. februára 1895 v Prahe


1985 -- zomrel herec, člen činohry SND Anton Mrvečka, člen činohry SND. Účinkoval vo filmoch Havrania cesta, Očovské pastorále, Deň, ktorý neumrie, Veľká noc a veľký deň, Život na úteku, Demokrati, v televízii: Geľo Sebechlebský, Krotká, Štrnásť výstrelov I.-III. a i. Narodil sa 27. februára 1934 v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu

1990 -- Federálne zhromaždenie prijalo ústavný zákon o zmene názvu štátu. Československá socialistická republika sa zmenila na Českú a Slovenskú Federatívnu Republiku (ČSFR). Názov platil do 31. decembra 1992.


2002 -- v obci Slunečná zomrel český divadelný a filmový herec Vlastimil Brodský. V r. 1948-83 člen Divadla na Vinohradoch v Prahe. Úlohy vo filme: Bílá paní, Rozmarné léto, Všichni dobří rodáci, Světáci, Noc na Karlštejně, Jakub lhář, Návrat ztraceného ráje, Babí léto, v televízii: Tažní ptáci, Případ Platfus, v seriáloch: Arabela, Návštěvníci, O zvířatech a lidech. Účinkoval tiež v rozhlase. Narodil sa 15. decembra 1920 v Hrušove nad Odrou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 109
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 239
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 213
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 067
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 003
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu