ať. Ako povedal pre agentúru SITA, sudca si mal rozmyslieť pred tým, než si zvolil sudcovské povolanie, či jeho náplň nie je v rozpore s jeho svedomím.
Výhrady voči zmluve o uplatnení výhrady svedomia v súdnictve má aj podpredsedníčka ZSS a civilná sudkyňa Soňa Minxová. "Neviem si celkom dobre predstaviť, ako by sa to zosúladilo so slovenskými právnymi predpismi," uviedla. Prideľovanie spisov sudcom totiž podlieha rozvrhu práce na súde a náhodnému prideleniu spisu sudcovi. Ak by sudca, ktorému bola pridelená rozvodová vec, odmietol na základe výhrady svedomia pojednávať, nastal by problém. "Vieme, že sudcovi sa podľa zákona nemôže vec odňať a prideliť inému sudcovi. A ak zákonný sudca nepojednáva, je to dôvod na začatie disciplinárneho konania," vysvetlila Minxová.
Uplatňovanie výhrady svedomia v súdnictve považuje Minxová za problematické aj z hľadiska morálneho a etického. "Vieme, že existujú prípady, keď sa rozvádzajú manželstvá, v ktorých je jeden z partnerov alebo ich deti týrané", a mohlo by sa podľa nej stať, že by v dôsledku naťahovania rozvodového konania pre svedomie sudcu došlo k rodinnej tragédii. Ako dodala, ide o veľmi vážne veci, preto treba pri prijatí takejto zmluvy veľmi dôsledne uvažovať o dôsledkoch, ktoré prinesie.
Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo návrh dodatkovej zmluvy medzi SR so Svätou stolicou o uplatnení výhrady svedomia, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Podľa nej by slovenskí občania mohli odmietnuť každé konanie, ktoré nie je v súlade s ich svedomím podľa náuky viery a mravov. Právo uplatniť si výhradu svedomia sa dotýka viacerých oblastí. Občania budú môcť napríklad odmietnuť vojenskú službu. Lekári sa tiež na základe svedomia rozhodnú, či budú vykonávať interrupcie, umelé alebo asistované oplodnenia, sterilizácie alebo predpisovať antikoncepciu. Učitelia budú môcť odmietnuť napríklad výučbu jogy, ak to nepovoľuje ich viera. Ďalšími oblasťami sú súdnictvo, poskytovanie právnej pomoci a pracovnoprávne vzťahy. Napríklad sudcovia budú môcť odmietnuť rozhodovať o rozvode. Návrh zmluvy so Svätou stolicou nadväzuje na základnú zmluvu s Vatikánom. Aby bola platná, musí ju prijať vláda a parlament a podpísať prezident.