Banská Bystrica 19. apríla (TASR) - Celkovo sto prípadov porušovania povinností dozornej a strážnej služby dominovalo v roku 2002 v kriminalite ozbrojených zložiek na území Banskobystrického a Žilinského kraja. Druhým najčastejším trestným činom boli krádeže (92) a tretím dezercia (62).
V porovnaní s rokom 2001 sa počet skutkov porušovania povinností dozornej a strážnej služby zvýšil o 16 a krádeží o 43. Poklesol iba počet dezercií, ktoré v predchádzajúcich dvoch rokoch boli najfrekventovanejším trestným činom mužov v rovnošatách.
Vojenská obvodná prokuratúra (VOP) v Banskej Bystrici zaregistrovala aj 46 prípadov porušovania práv a chránených záujmov, tzv. šikanovanie. Je to o šesť prípadov menej ako rok predtým, ale o 19 viac ako v roku 2000. Ozbrojenci majú na svedomí aj 25 prípadov ublíženia na zdraví, 24 skutkov výtržníctva a osem drogových deliktov.
Náčelník VOP plukovník Ján Zanovit pre TASR uviedol, že vlani zaznamenali 544 rôznych trestných skutkov a stíhali spolu 443 príslušníkov ozbrojených zložiek z útvarov v oboch krajoch. V porovnaní s predchádzajúcim rokom kriminalita mužov v rovnošate narástla, keď počet skutkov sa zvýšil o 60 a počet stíhaných osôb o 65. V porovnaní s rokom 2000 sa počet zvýšil o sto a počet stíhaných takmer o 130. Zvýšil sa i počet stíhaných profesionálnych vojakov, keď vlani ich bolo 81 a rok predtým 37.
Stúpajúcu tendenciu má i kriminalita páchaná pod vplyvom alkoholu. V roku 2002 to bolo 159 prípadov, rok predtým 65 a v roku 2000 to bolo 77 prípadov.
VOP sa zaoberá trestnými činmi príslušníkov Ozbrojených síl SR a do konca minulého roka to boli aj vojská Ministerstva vnútra SR a Železničného vojska. Tie však boli k 31. decembru boli zrušené.
V jurisdikcii banskobystrickej VOP je okrem iného Veliteľstvo vzdušných síl vo Zvolene a Vojenská akadémia v Liptovskom Mikuláši. Od októbra 2002 vojenskí prokurátori vykonávajú dozor nad prípravným konaním, ktoré realizujú inšpekcie Ministerstva vnútra SR. Tie vedú skrátené vyšetrovanie trestných činov policajtov, kde je trestná sadzba do troch rokov.
Vojenská prokuratúra vykonáva tiež tzv. všeobecný dozor nad zachovávaním zákonnosti v činnosti a rozhodnutiach veliteľských orgánov v útvaroch vo svojej pôsobnosti. V tejto oblasti vojenskí prokurátori vykonali 64 previerok. Na porušenie zákonných postupov upozornili 14 veliteľov a v dvoch prípadoch podali prokurátorský protest proti nezákonnému rozhodnutiu veliteľov.