Žilina 19. apríla (TASR) - Polícia evidovala minulý rok v Žilinskom kraji 538 trestných činov páchateľov do 15 rokov a až 18 percent páchateľov všetkých trestných činov bolo mladších ako 18 rokov. Policajný hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Žiline Radovan Kyselica pritom upozorňuje na skutočnosť, že trestná činnosť detí súvisí aj so šikanovaním, s ktorým sa stretávajú už v základnej a strednej škole.
Polícia rieši denne prípady, v ktorých ako páchatelia figurujú maloletí alebo mladiství. "Ten, kto v čase spáchania činu nedovŕšil 15. rok svojho veku, nie je podľa platného trestného zákona trestne zodpovedný. Aj na Slovensku sa však diskutuje o možnosti znížiť túto hranicu na 12 rokov," povedal Kyselica.
O šikanovaní hovoríme vtedy, keď jedno dieťa alebo skupina detí hovorí inému dieťaťu škaredé a nepríjemné veci, bije ho, kope, vyhráža sa mu, zamyká ho v miestnosti a podobne. Pre šikanované dieťa je obtiažne ubrániť sa iba vlastnými silami, konštatoval ďalej policajný hovorca.
V mnohých prípadoch pritom ide o vystupňovanú agresiu, ktorá už prekračuje únosné hranice a často sa približuje až k brutalite. Ide aj o dlhodobé a opakované prejavy správania s cieľom ublížiť, tak fyzicky ako aj psychicky. Šikanovanie v škole sa môže vyskytnúť v rôznych kombináciách: žiak žiak, učiteľ žiak, ale aj žiak učiteľ. "Mnohí si však neuvedomujú, že takéto správanie môže naplniť skutkovú podstatu trestného činu, napríklad ublíženia na zdraví, obmedzovania osobnej slobody, lúpeže, vydierania, krádeže a podobne," dodal policajný hovorca.
Podľa Kyselicu existuje niekoľko odporúčaní odborníkov, ako by sa rodičia mali zachovať v prípade šikanovania ich detí. Ak sa obávajú, že dieťa je šikanované, mali by sa ho na to opýtať priamo. Každý náznak šikanovania a každé zistené šikanovanie by mali brať veľmi vážne, neznevažovať ho a snažiť sa zistiť fakty o každom incidente. Mali by tiež odmietať snahu udržať šikanovanie v tajnosti. Ak zistia, že dieťa je šikanované v škole, mali by o tom hovoriť čo najskôr s učiteľmi a s riaditeľom a žiadať, aby bol problém riešený za účasti školených odborníkov.
Rodičia by mali tiež pomôcť dieťaťu naučiť sa, čo robiť v prípade šikanovania. Účinné sú aj veľmi jednoduché kroky, ako je kričanie, útek, vyhľadávanie niekoho, s kým by dieťa mohlo ísť. "Dajte dieťaťu príležitosť, aby vám hovorilo o svojich pocitoch. V prípade akýchkoľvek podozrení o šikanovaní neostávajme nevšímaví, pretože riešením problému na jeho začiatku predídeme prípadným tragédiám. Polícia ako služba pre občanov je vždy pripravená pomôcť a zasiahnuť," zdôraznil Kyselica. Dodal, že občania sa môžu prísť poradiť aj do Poradenskoinformačného centra polície v budove Žilinskej knižnice na Bernolákovej ulici v Žiline alebo na telefónnom čísle 041/72 34 777.