21. apríla
753 p. n. l. -- podľa legendy založili dvojčatá Romulus a Remus na brehoch rieky Tiber mesto Rím. Romula a Rema ako dojčatá pustili v drevenom koryte dolu prúdom rieky Tiber a voda ich vyplavila na úpätí pahorku Palatin, kde sa ich ujala vlčica. Bratia sa neskôr rozhodli založiť tu mesto. Romulus sa stal prvým
zo siedmich rímskych kráľov. Postupne sa z Ríma vytvoril mestský štát. Svojou výbojnou politikou získal ďalšie územia a okolo r. 510 pred Kristom vznikla antická Rímska ríša. Jej územie sa rozprestieralo v Európe od Stredozemného mora až po Britániu a Dunaj. Patrilo jej územie severnej Afriky, Malej Ázie až po Perzský záliv.
1816 -- narodila sa anglická spisovateľka Charlotte Brontëová, sestra spisovateľky Emily Brontëovej. Jazyky študovala v Bruseli a svoje zážitky zo štúdia zobrazila v románoch Profesor a Villette. Jej najvýznamnejším románom je Jana Eyrová, životný príbeh mladej ženy. Sociálny román Shirley zachytil konflikty medzi priemyslovými robotníkmi a zamestnávateľmi. Zomrela 31. marca 1855.
1910 -- v meste Redding v štáte Connecticut, USA, zomrel americký spisovateľ Mark Twain, vl. m. Samuel Langhorne Clemens, iniciátor modernej americkej prózy. Mladosť prežitá na rieke Mississippi, kde sa živil
ako lodivod, ovplyvnila hlavnú líniu jeho tvorby, predstavovanú tzv. mississippskou trilógiou, autobiografickou prózou Život na Mississippi a dvoma románmi o deťoch Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna. Ďalšou významnou oblasťou jeho literárnej činnosti bola publicistika, preslávil sa ako novinár v San Franciscu a ako autor cestopisov (Našinci na cestách). V 70. rokoch sa stal satirikom americkej spoločnosti - román Pozlátený vek, fantastická próza Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša. Mnohé satirické prózy vyšli až posmrtne. Narodil sa 30. novembra 1835 v meste Florida, Missouri, USA.
1915 -- v Chihuahua, Mexiko, sa narodil americký filmový herec Anthony Quinn. vl. m. A. Rudolph Oaxaca Quinn. Presadil sa úlohami tvrdých mužov, často z nižších sociálnych vrstiev: Viva Zapata! – Oscar 1952, Smäd po živote – Oscar 1956, Posledný vlak z Gun Hillu, Grék Zorba, Sen kráľov, Posledný bojovník.
Neskôr stvárňoval historické osobnosti, napr. vo filmoch Attila, bič boží, Lawrence z Arábie, Lev púšte. Výrazné postavy vytvoril v dielach významných talianskych režisérov: Cesta, Dedičstvo Ferramontov a i. Bol tiež výtvarným umelcom, maľoval, tvoril plastiku i šperky. Zomrel 3. júna 2001 v Bostone.
1926 -- v Londýne sa narodila Alžbeta II., kráľovná Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z rodu Windsorovcov. Na trón nastúpila v r. 1952 po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI. Korunovaná bola 2. júna 1953. Manželka princa Philipa Mountbattena, vojvodu z Edinburghu. Má troch synov a dcéru, nástupcom trónu je prvorodený syn Charles.
1940 -- v Mexiku bol zavraždený ruský a sovietsky politik Lev Davidovič Trockij, vl. m. Lev Bronštejn. Od r. 1902 popredný ruský sociálny demokrat, autor najkritickejších pamfletov proti V. I. Leninovi. V r.1917 svoju stranu zlúčil s boľševikmi, pre ktorých ako mimoriadne schopný organizátor vybojoval moc. V r. 1921 ho Lenin zbavil všetkých mocenských opôr, preto v boji proti Stalinovi neuspel. V r. 1927 bol vylúčený z boľševickej strany, v r. 1928 žil vo vyhnanstve v Kazachstane, 1929 ho vyhostili zo ZSSR. Žil v exile (Turecko, Francúzsko, Nórsko, Mexiko), publikoval state proti J. V. Stalinovi, na ktorého príkaz ho zavraždili. Trockij založil IV. internacionálu, usiloval sa o permanentnú komunistickú svetovú revolúciu. Narodil sa 26. októbra 1879.