Bratislava 20. apríla (TASR) - Trestná činnosť, ktorá spadá do kategórie domáceho násilia, sa podľa prezidenta Policajného zboru SR Antona Kulicha udržuje na rovnakej úrovni a Slovensko sa v tejto oblasti nevymyká z priemeru.
Polícia v minulom roku zaznamenala 5319 prípadov domáceho násilia. Obeťou 3991 prípadov boli ženy, v 1328 prípadoch sa obeťou stal muž. Podiel domáceho násilia na celkovom násilí predstavoval vyše 41 percent.
Komplexná a jednotná štatistika domáceho násilia však neexistuje. Kulich to odôvodnil tým, že v zmysle trestného zákona sa domáce násilie nepovažuje za trestný čin. Ide o pracovný názov, ktorý vymedzuje okruh činov, spadajúcich do tejto kategórie ako napríklad týranie blízkej a zverenej osoby, sexuálne zneužívanie, fyzické násilie voči jednotlivcovi, vydieranie, obmedzovanie osobnej slobody, násilie páchané na deťoch a mládeži a iné. Legislatívu v oblasti domáceho násilia označil Kulich za dostatočnú. Pripustil však, že by sa dalo uvažovať o tom, či je dĺžka trestov dostačujúca. Zatiaľ sa v tejto oblasti nepripravuje žiadna legislatívna norma.
Za najvýznamnejšiu zmenu v legislatívnej oblasti považuje minister vnútra Vladimír Palko to, že na väzobné stíhanie agresora nie je potrebný súhlas obete. Polícia môže zakročiť aj v prípade anonymného podnetu. Upozornil však, že vo väčšine prípadov je tak odkázaná na pomoc susedov a rodinných príslušníkov. Prípady, keď občania oznámia polícii prípad domáceho násilia, však nie sú časté. Ľudia by sa podľa neho mali uvedomiť, že preberajú zodpovednosť za rodinné tragédie. Súd môže na návrh jedného z partnerov obmedziť užívacie právo na byt, respektíve vylúčiť agresora z užívania bytu. V prípade, že násilie zo strany jedného z partnerov sa potvrdí, nepatrí mu ani bytová náhrada.
ms bar