Bratislava 29. júla (TASR) - Rapídny pokles počtu hniezdiacich párov evidujú ornitológovia u plamienky driemavej. V rokoch 1970-1990 sa jej početnosť na Slovensku odhadovala na 300 až 500 párov. V súčasnosti hniezdi týchto sov, zaradených podľa aktuálneho Červeného zoznamu vtákov Slovenska do kategórie zraniteľných druhov, čoraz menej. Po novelizácii vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR bola spoločenská hodnota plamienky driemavej upravená na 30 tisíc korún.
Plamienku ohrozuje predovšetkým úbytok bezpečných hniezdisk. Tie si hľadá napríklad v kostolných vežiach, ale ich zatváraním dochádza k tomu, že toto spoľahlivé hniezdisko musí sova opustiť. Rovnako nebezpečné sú pre ňu zvyšujúce sa počty predátora - kuny skalnej. Neprospievajú jej ani tuhé zimy a iné civilizačné javy.
Najvhodnejším riešením, ktorým by sa zastavil pokles počtu párov plamienky driemavej, je výroba špeciálnych hniezdnych búdok, zabezpečených proti vniknutiu predátorov. Ich stavbu začala Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku. Potrebných je približne tisíc búdok, výroba jednej stojí 800 korún.
Sovu možno nájsť na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Latinský názov plamienky driemavej je Tyto alba. Na Slovensku žije poddruh Tyto alba guttata, vyznačujúci sa tehlovožltým sfarbením brucha a hrude, s drobnými perlovými škvrnami a tmavším sfarbením pierok na tvári okolo očí. Naši južní susedia ju nazývajú "perlovaná" sova.
Vo voľnej prírode sa dožíva 10 rokov, maximálny dokázaný vek je 21 rokov a 8 mesiacov. Živí sa prevažne drobnými cicavcami, obojživelníkmi a hmyzom.