Bratislava 29. júla (TASR) - Bývalí prezidenti niektorých krajín porovnateľných so Slovenskom sú podľa exprezidenta SR Michala Kováča všade vnímaní ako verejné osobnosti. Sú otvorení kontaktom s občanmi, ale aj s právnickými osobami, najmä s rôznymi občianskymi združeniami, vzdelávacími, kultúrnymi ustanovizňami a podobne. Pozývajú ich na podujatia organizované najvyššími ústavnými orgánmi, ale aj na významné a slávnostné zasadania parlamentov.
Takáto prax je zaužívaná v štátoch s podobným ústavným postavením prezidenta, aké je v SR. Napríklad vo Fínsku, Maďarsku, Rakúsku, Grécku, Portugalsku, Nemecku, Turecku i Taliansku, povedal v rozhovore pre TASR exprezident M. Kováč. Postavenie bývalej hlavy štátu v rebríčku diplomatického protokolu je však v jednotlivých krajinách rozdielne. Odvolávajúc sa na podklady získané z Ministerstva zahraničných vecí SR Kováč konštatoval, že v niektorých štátoch sú bývalé hlavy štátu uvádzané na druhom mieste, hneď po úradujúcom prezidentovi. Napríklad vo Fínsku, Taliansku a Brazílii. Vo väčšine krajín na treťom, štvrtom či piatom mieste, v Grécku a Izraeli na šiestom.
Spoločenské postavenie bývalého prezidenta SR nevymedzuje nijaký dokument, zdôraznil M. Kováč. A nie je zatiaľ určené ani poradie osoby exprezidenta v rámci diplomatického protokolu. Na Slovensku v súčasnosti štát neposkytuje bývalému prezidentovi nijaké kancelárske priestory, finančné prostriedky na ich prenájom, ani zdroje na krytie nákladov na chod kancelárie. A podľa materiálov, ktoré exprezidentovi Kováčovi poskytlo Ministerstvo zahraničných vecí SR, Slovensko nemá vyriešené ani personálne zabezpečenie verejnoprospešnej a inej činnosti hlavy štátu. Ak bývalý prezident chce byť naďalej k dispozícii verejnosti, musí si zabezpečiť chod kancelárie z vlastných zdrojov a darov.
V prevažnej väčšine skúmaných krajín štát poskytuje bývalým prezidentom kancelárske priestory s technickým vybavením, sekretárku a jedného až šiestich asistentov. Ako príklad Kováč spomenul Fínsko, kde bývalý prezident má k dispozícii troch asistentov, v Turecku piatich, Nemecku, Maďarsku a Portugalsku dvoch. Na činnosť kancelárie exprezidenta majú tieto krajiny vyčlenené finančné prostriedky spravidla z rozpočtu úradujúcej hlavy štátu, dodal Kováč s tým, že ak sú bývalí prezidenti poverovanými osobitnými úlohami, tieto sú finančne zabezpečené z iných rozpočtových zdrojov.
*md na