Bratislava 21. apríla (TASR) - Po jedenásty raz sa poslanci zídu na rokovaní zákonodarného zboru v stredu 23. apríla. Netradične začnú už o 10.00 hodine schvaľovaním 32. bodového programu. Definitívne by mali schváliť trinásť právnych noriem.
Na konečný súhlas poslancov čaká desať vládnych právnych noriem. V druhom čítaní sa bude rokovať o návrhoch zákonov o Policajnom zbore, o strelných zbraniach a strelive, Trestnom zákone. Z ekonomických noriem sa definitívne schvaľovanie týka zákonov o správe majetku štátu, o cenných papieroch, o daniach z príjmov či o stavebnom sporení
Poslanci budú rozhodovať aj o finálnej verzii troch poslaneckých návrhov zákonov - o ochrane pred odpočúvaním, o podpore na zriadenie priemyselných parkov a o úprave k vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku.
Trinásť návrhov zákonov je rovnako zaradených do prvého čítania. Minister vnútra predloží napríklad zákon o sprísnení podmienok prevádzkovania súkromných bezpečnostných služieb. Šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny zasa návrh normy o prídavku a príspevku na dieťa a minister kultúry o koncesionárskych poplatkoch za používanie televízneho a rozhlasového vysielania. V prvom prípade sa počíta so zvýšením na 100, v druhom na 45 Sk mesačne.
Iniciatívni boli aj poslanci, ktorí z trinástich návrhov predložili sedem, z toho dvakrát žiadajú zmenu ústavy. Upraviť postavenie člena Národnej rady SR (NR SR) sa rozhodol vo svojom návrhu predseda HZDS Vladimír Mečiar. Pripravil šesťslovnú novelu, ktorou by sa ustanovilo, že zvolení slovenskí poslanci Európskeho parlamentu si nebudú uplatňovať mandát, ak ich už predtým v parlamentných voľbách občania zvolili za svojich zástupcov do NR SR. Ústavnú väčšinu potrebuje aj iniciatíva Tomáša Galbavého z SDKÚ týkajúca sa obmedzenia poslaneckej imunity.
Zákonodarcovia by mali okrem iného aj hlasovať o prvom vydaní svojho kolegu na trestné stíhanie v tomto volebnom období. Mandátový a imunitný výbor pripravil pre plénum návrh na zbavenie imunity poslanca HZDS Viliama Soboňu. Rozhodnúť by mali aj o predsedovi a členoch Správnej a Dozornej rady Ústavu pamäti národa.