
Predsedovia koaličných strán (sprava) Pavol Hrušovský (KDH), Pavol Rusko (ANO), Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) a Béla Bugár (SMK) sa zatiaľ dokázali dohodnúť aj na prijatí nepopulárnych opatrení.
FOTO ARCHÍV SME - ĽUBOŠ PILC
ných volieb.
Vláda presadila zrušenie lokálnych železničných tratí, sprísnila vyplácanie sociálnych dávok, zaviedla poplatky v zdravotníctve či podporila Spojené štáty vo vojne v Iraku. Predstavitelia koaličných strán hovoria, že voliči im zostávajú verní, lebo postupne napĺňajú vládny program a opozícia nie je schopná ponúknuť verejnosti alternatívu.
„Voliči vidia, že bez zásadných zmien sa životná úroveň v budúcnosti nezvýši. Koalícia ľuďom hovorí pravdu, a to je lepšie ako populistické výkriky opozičných politikov,“ myslí si predseda KDH Pavol Hrušovský. Smer sa podľa neho síce snaží vystupovať ako líder opozície, ale v tejto strane všetko stojí a padá na predsedovi. HZDS zas zápasí s takými problémami, že politiku len „z diaľky sleduje“.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková tvrdí, že voliči vládnym stranám dôverujú aj preto, že už vo volebnej kampani otvorene hovorili o nepopulárnych opatreniach a ľudia nemajú na rozdiel od roku 1998 prehnané očakávania.
Podobne hodnotí situáciu aj šéf SMK Béla Bugár. Jeho strana však bude na pozore a napríklad so zjednotením dane z pridanej hodnoty na úrovni 20 percent nebude súhlasiť. „V prípade potravín to vyletí okamžite hore,“ tvrdí.
Podpredseda liberálov Ľubomír Lintner povedal, že pre ANO je udržanie si popularity zvlášť cenné, pretože práve jej minister zdravotníctva Rudolf Zajac nastúpil na cestu reforiem.

Beata
Balogová
