Prečo vládnym stranám neklesla popularita, hoci prijali aj nepopulárne rozhodnutia?
„Vládnu koalíciu volili ľudia, ktorí nedoplatili na opatrenia vlády. Na Slovensku je 20 - 25 percent ľudí, ktorým životná úroveň neklesla. Klesla však iným skupinám, a tie vládnu koalíciu nikdy nevolili.“
Koalícia tvrdí, že opozícia nie je alternatívou. Čo si o tom myslíte?
„Výsledky vládnej politiky nie sú zatiaľ celkom jasné. Pre voličov, ktorí majú stabilnú životnú úroveň alebo im mierne rastie, je každá zmena vlády určitou neistotou. Smer sa však programovo formuje ako opozícia - ideová, programová a aj politicko-mocenská. Túto cestu Smer ešte len začal. Prebieha len niekoľko mesiacov a hodnotíme ju úspešne.“
Zatiaľ nevidno, že by si Smer našiel partnera v opozícii či v koalícii. Ako chcete získať partnera do vlády, keď váš predseda Robert Fico hovorí o predčasných voľbách v roku 2004 po vstupe do únie?
„Môj osobný názor je taký, že myšlienka predčasných volieb je chimérická. To len pre každý prípad. Realita je, myslím, iná. Smer však tento problém viac pociťuje z ideového ako zo straníckeho hľadiska. Tak ako sa začínajú vyhraňovať ideové prúdy, tak nám budú najbližšie liberálne orientované skupiny alebo strany.“
Teda Ruskova ANO?
„To som nepovedal. Blízki nám budú liberálni politici a ekonómovia. Kryštalizácia však bude prebiehať aj v rámci pravice pod tlakom KDH, ktoré predstavuje reakčný ideový prúd. V rámci pravice sa budú kryštalizovať aj liberáli. Myslím, že to bude prebiehať aj v ANO, aj v SDKÚ.“
Smeru viditeľne narástla popularita. Komu ste zobrali voličov?
„Jednoznačne sú to čiastočne voliči HZDS a zanikajúcich ľavicových strán.“ (sp)