Bratislava 29. júla (TASR) - Premiér Mikuláš Dzurinda inicioval dnes stretnutie členov vlády, aby prerokovali ďalší postup pri riešení krízovej povodňovej situácie na Slovensku. Po jeho skončení uviedol, že ministerstvo financií bude hľadať zdroje na to, aby sa v najbližších dňoch mohli vyplatiť dosiaľ neuhradené faktúry za odstraňovanie škôd a záchranné práce zo záplav v rokoch 1999 a 2000. Podľa premiérových slov by "suma vo výške 66 miliónov korún mala byť vyplatená z toho, čo vláda ušetrila za vlaňajšie sucho".
Na dnešnom rokovaní v Bratislave sa zástupcovia zainteresovaných rezortov dohodli, že v najviac postihnutom Prešovskom kraji sa na tri mesiace zvýši počet ľudí pracujúcich v rámci verejnoprospešných prác. Vláda bude musieť vyčleniť 12,2 milióna korún na 809 nových miest. Potreba zamestnať ďalších pracovníkov na odstraňovanie následkov prírodnej pohromy sa ukázala aj v Žilinskom kraji. Tam by sa v rámci verejnoprospešných prác malo zamestnať 340 ľudí, čo si vyžiada 5,8 milióna korún.
Premiér pred novinármi ďalej uviedol, že záplavami najviac postihnutí občania dostanú prostredníctvom okresných úradov príspevky v rámci humanitnej pomoci. Konštatoval, že pre ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií vyplynula z rokovania úloha nájsť na opravu cestných komunikácií finančné prostriedky v Štátnom fonde cestného hospodárstva. Celkovú bilanciu škôd spôsobených tohtoročnými záplavami má vypracovať rezort pôdohospodárstva. Na rokovanie vlády by ho mal predložiť o tri týždne.
Dzurinda informoval, že minulý rok sa na spevnenie hrádzí a reguláciu vodných tokov investovalo 120 miliónov korún. Udalosti minulých dní sú pre vládu motiváciou, aby priebežne hodnotila plnenie opatrení prijatých vo Vodohospodárskej koncepcii SR do roku 2010.
Vyjadrenia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktoré premiéra kritizovalo, že neprijal výzvu na rokovanie predstaviteľov Rumunska, Ukrajiny a Maďarska v súvislosti s preventívnymi protipovodňovými opatreniami, Dzurinda odmietol. Dodal, že "si nie je vedomý takejto výzvy".