Banská Bystrica 29. júla (TASR) - Štatistiky týkajúce sa ľudských obetí a strát v rokoch druhej svetovej vojny neboli za viac ako pol storočia na Slovensku komplexne spracované, a preto sa Múzeum SNP v Banskej Bystrici rozhodlo zaoberať touto problematikou. Výsledky výskumu, ktoré by mali obohatiť historiografiu protifašistického odboja na Slovensku, poslúžia aj širokej verejnosti pri potvrdení strát ich blízkych. "Ponúkneme ich zároveň kompetentným osobám ako overené podklady na medzinárodné rokovania, najmä s Nemeckou spolkovou republikou, o odškodnení," uviedla pre TASR Katarína Kováčiková z Múzea SNP.
Čiastkový výstup o ľudských obetiach a stratách počas 2. svetovej vojny v Banskobystrickom okrese už prezentuje v Múzeu SNP sprístupnená výstava Obete varujú. Jej podstatná časť je venovaná fašistickým represáliám, masovým hrobom, vypáleným obciam, vraždám a deportáciám do koncentračných táborov. V bývalom Banskobystrickom okrese, do ktorého patrilo 84 obcí vrátane Banskej Bystrice a Brezna, uvádzajú štatistiky viac ako sedemtisíc mŕtvych, z ktorých sa však len 2 323 podarilo identifikovať. V okrese odkryli po vojne 24 masových hrobov s 1 604 obeťami. Vypálených bolo desať obcí a osád. K najväčším miestam vrážd patrili Kremnička a Nemecká, kde zahynulo vyše tisíc ľudí.
Na výstave, ktorá potrvá do 16. septembra, sú prezentované aj nové písomné archívne materiály, fotografie, mapy dokumentujúce masové hroby a vypálené obce na Slovensku.
*jm na