Bratislava 23. apríla (TASR) - Vláda by mala dnes rozhodnúť o zániku Fondu detí a mládeže (FDaM), ktorý desať rokov spravoval majetok po bývalom Socialistickom zväze mládeže.
Podľa návrhu z dielne rezortu školstva by mal fond zaniknúť k 1. septembru a vstúpiť do likvidácie. Definitívne rozhodnutie však ešte musí prijať parlament.
Šéf rezortu Martin Fronc odôvodňuje zrušenie fondu tým, že "takáto forma správy majetku a spôsob podpory aktivít v prospech detí a mládeže je už prežitá a nefunkčná". Počas celej existencie FDaM nebolo podľa neho možné dosiahnuť potrebnú efektívnosť správy majetku a zabezpečiť aspoň minimálne zdroje na podporu práce s deťmi a mládežou. Mládežnícke organizácie podporoval FDaM najmä poskytnutím lacnejších prenájmov.
Likvidátora vymenuje Fronc, ktorý určí aj jeho odmenu. Tá bude uhradená z majetku fondu. Do 1. decembra má likvidátor predložiť MŠ SR na schválenie plán likvidácie, plán speňažovania majetku a likvidačnú účtovnú súvahu.
Vo fonde je v súčasnosti majetok v hodnote približne 50 miliónov korún, ktoré majú byť vyplatené nájomcom nehnuteľností za ich technické zhodnotenie. Po vyrovnaní všetkých záväzkov sa prípadný zvyšok financií prevedie na Nadáciu mládeže Slovenska.
Vládny kabinet prerokuje aj návrh novely zákona o obrane, na základe ktorého sa k 1. októbru tohto roka zredukuje počet územných vojenských správ (ÚVS) zo súčasných 79 na osem so sídlom v krajských mestách.
Od 1. januára sa súčasne zreorganizujú tri vyššie vojenské správy (VVS) na jednu so sídlom v Banskej Bystrici s celoslovenskou pôsobnosťou. Zrušia sa tak doterajšie VVS v Bratislave a Košiciach. Opatrenia si vyžiadajú výraznú redukciu počtu zamestnancov zo súčasných 1008 na 365.
Členovia vlády sa budú ďalej zaoberať súhrnnou správou o realizácii úloh Národného programu boja proti drogám za rok 2002 a jeho aktualizáciou na rok 2003, ako aj návrhom opatrení na zefektívnenie obchodného registra z dielne ministra spravodlivosti Daniela Lipšica.
Súčasťou programu bude návrh na zabezpečenie finančného krytia výdavkov súvisiacich s úhradou poplatkov za pripojenie SR na informačné systémy EÚ. Slovensko musí totiž urýchlene zaplatiť takmer 200 tisíc eúr na úhradu poplatkov za napojenie na infosystémy únie.
Rada EÚ vo februári adresovala výzvu kandidátskym krajinám, vrátane Slovenska na úhradu 50 percent poplatku vo výške 196 900 eúr, čo predstavuje približne 8,3 milióna korún za inštaláciu a prevádzkové náklady v prvom roku používania troch informačných sietí EÚ - COREU/CORTESY, ESDP-NET a EXTRANET. EÚ ho žiadala uhradiť už do 15. marca 2003. Podľa prvotnej informácie Rady EÚ z konca minulého roku však malo k úhrade uvedených nákladov dôjsť až v roku 2004.
Keďže Ministerstvo zahraničných vecí SR nemá rezervu na úhradu poplatkov za pripojenie SR na informačné systémy EÚ, navrhuje, aby peniaze uvoľnila vláda zo svojej rezervy.
Vláda prerokuje aj správu o bezpečnostnej situácii v SR za minulý rok, ktorá konštatuje, že policajtom sa v roku 2002 podarilo objasniť 55 212 trestných činov. V oblasti organizovaného zločinu polícia vyriešila 38 z celkového počtu 42 prípadov. Medzi deliktami prevažovalo vydieranie, ilegálna preprava cudzincov, vymáhanie poplatkov za ochranu alebo organizované formy daňových únikov. Polícii sa podarilo narušiť štruktúry zločineckých skupín a ich zahraničných väzieb.
Správa konštatuje aj posun v ekonomickej trestnej činnosti. V roku 2002 sa jej páchatelia orientovali viac na občanov (krach nebankových subjektov). V predchádzajúcom období bol ich terčom skôr bankový sektor a štátny rozpočet.
Súčasťou programu vlády bude i správa o plnení programu rozvoja ochrany obyvateľov Slovenska proti chemickým zbraniam do roku 2007. Podľa nej si konkrétne opatrenia v tomto čase vyžiadajú finančné náklady vo výške 1,4 miliardy korún. Polícia v rámci programu posilnila činnosť hliadok na hraniciach, ochranu letísk a lietadiel a takisto operatívno-pátraciu činnosť. Ministerstvo vnútra, ktoré je gestorom programu, zabezpečí aj špičkovú prípravu špecialistov prvého zásahu v prípade útoku.
Na základe Návrhu stratégie prevencie kriminality na obdobie 2003 2006, ktorý posúdi vládny kabinet, by sa malo zabezpečiť vzdelávanie koordinátorov prevencie. Návrh počíta aj s finančnou podporou poradní pre obete trestnej činnosti, ktoré sa zakladali v krajských mestách prevažne zo zahraničných zdrojov.