Rokovať budú o spoločnom postupe na stretnutí ministrov ekologických rezortov, ktoré sa uskutoční v máji v Kyjeve a jeho témou bude čerpanie finančných prostriedkov z fondov Európskej únie.
Spoluprácu ministrov životného prostredia stredoeurópskeho regiónu inicioval v roku 1999 slovenský šéf rezortu László Miklós. Konalo sa v Banskej Štiavnici a jeho výsledkom bolo Spoločné vyhlásenie o spolupráci v oblasti ochrany životného prostredia a prírody.
Úlohu hostiteľa o polroka prevzal v Českom Krumlove Miloš Kužvart. Ministri sa tentoraz sústredili na možnosti koordinácie národných politík trvalo udržateľného rozvoja, spolupráce pri riešení medzinárodných programov zameraných na obmedzenie rizík zmeny klímy a posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Tretie stretnutie sa konalo v máji 2000 v Maďarsku. Diskutovalo sa tu najmä o privatizácii, problematike ochrany prírody a procese integrácie.
K uvedeným otázkam pribudla v októbri toho istého roku v poľskej Varšave aj téma Bazilejského dohovoru o riadení pohybu nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovaní. Na piatom bojnickom rokovaní v máji 2001 sa hovorilo okrem iného aj o šiestom rámcovom programe a integrovanom prístupe k ochrane životného prostredia.
Siedme stretnutie sa symbolicky konalo v marci 2002 v maďarskom Vyšehrade, kde bola ústrednou témou stratégia V4 pred svetovým samitom o trvalo udržateľnom rozvoji v Johannesburgu. Ostatný samit sa uskutočnil v októbri minulého roku v poľskom Gdansku, kde sa hodnotil priebeh spomínaného svetového fóra.
TASR o tom informovala hovorkyňa MŽP Katarína Kubiková.
ad bar