Bratislava 23. apríla (TASR) Príliš veľká snaha oslobodiť bohaté vrstvy od platenia dane a najmä vo veľmi krátkom čase, bude mať za následok nepredvídateľný vývoj príjmov štátneho rozpočtu, čo ohrozí charakter štátu. Konštatuje sa to v stanovisku k pripravovaným sociálnym zákonom, ktoré dnes prijali delegáti snemu Konfederácie odborových zväzov SR. Týka sa to aj zrušenia daní z dividend a podielov na zisku nemá obdobu v Európskej únii takisto, ako aj zrušenie dane z dedičstva.
Zavedenie rovnej dane vo výške 20 percent bude znamenať veľmi nepatrné zníženie dane z príjmov pre 80 percent zamestnancov, ale značne veľké zníženie dane z príjmov pre vysokopríjmové skupiny. Zníženie dane je pritom podmienené zvýšením nižšej sadzby dane z pridanej hodnoty z terajších 14 na 20 percent. Toto zvýšenie spodnej sadzby DPH bude znamenať podľa prepočtov odborovej centrály najmenej 400-korunový nárast výdavkov na mesiac a osobu v roku 2004, píše sa v stanovisku.
KOZ SR zásadne nesúhlasí s tým, že návrh koncepcie reformy dôchodkového zabezpečenia v SR bol na vláde prerokovaný bez toho, aby sa ňou dvakrát riadne zaoberala Rada hospodárskej a sociálnej dohody SR.
KOZ žiada, aby koncepcia zahŕňala všetky tri piliere dôchodkového zabezpečenia a ich vzájomnú previazanosť. Zároveň žiada zachovať silnejší priebežne financovaný prvý pilier s plným zabezpečením už nadobudnutých nárokov a určenou mierou solidarity. KOZ v tejto súvislosti predkladá zásadnú požiadavku, a to v koncepcii uviesť sumu očakávaných nákladov na reformu dôchodkového zabezpečenia SR na celé transformačné obdobie a konkrétne na obdobie najbližších piatich až 10 rokov, píše sa v stanovisku.
Požaduje pevne stanoviť maximálnu sumu administratívnych nákladov systému dôchodkového sporenia, ktorá by nepresahovala administratívne náklady porovnateľných systémov v štátoch EÚ. Takisto žiada zakotviť minimálnu úrokovú mieru na dôchodkové sporenie, najmenej vo výške priemerných úrokov v bankách, uvádza sa v stanovisku.
za som