Bratislava 23. apríla (TASR) - Pokles dôveryhodnosti prezidenta SR Rudolfa Schustera na hodnotu 1,8 percenta, ktorú vykázal aktuálny prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky pri ŠÚ SR, je podľa politológa Michala Vašečku šokujúci, zároveň ho však považuje za paradoxný.
Očakával by totiž, že Schusterovo angažovanie v prospech integrácie Slovenska do transatlantických štruktúr a fakt, že podporil aj zapojenie Slovenska do koalície krajín proti režimu irackého vodcu Saddáma Husajna, prinesie skôr opačný efekt. Dlhodobý pokles prezidentových preferencií je podľa neho aj signálom toho, že sa Schusterovi nepodarilo získať podporu voličov strán súčasnej vládnej koalície, súčasne však stratil aj podporu svojich pôvodných sympatizantov politicky orientovaných naľavo od stredu.
Vašečka tiež vidí prudký pohyb prezidentových preferencií smerom nadol aj v tom, že sa Schuster dostal "do tieňa" kandidátov na úrad hlavy štátu, ktorí už ohlásili svoj záujem kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. "Teoreticky možno predpokladať, že keby prezident Schuster ohlásil svoju opätovnú kandidatúru, jeho dôveryhodnosť by vzrástla, aj keď nie veľmi dramaticky," povedal Vašečka v rozhovore pre TASR. Vychádza pritom zo skúsenosti ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ktorého dôveryhodnosť po ohlásení úmyslu kandidovať na post prezidenta prudko vzrástla.
Vysvetlil, že prezidentove preferencie sú rozkolísané už dlhší čas a ich pokles na úroveň okolo piatich percent bol zaznamenaný ešte predtým, ako mal v lete v roku 2000 vážne zdravotné problémy. V čase jeho dlhodobej hospitalizácie mu preferencie prudko vzrástli na cca 12 percent a potom začali znovu systematicky klesať.
Hovorca hlavy štátu Ján Füle na okraj poklesu Schusterovej dôveryhodnosti medzi voličmi poznamenal, že prezident tieto prieskumy "sleduje, ale nekomentuje". Fakt, že výskumné agentúry zaraďujú do prieskumov aj prezidenta považuje za "ich vec". Podľa Vašečku je štandardné, keď občania prostredníctvom takýchto prieskumov prejavujú svoju dôveru aj voči prezidentovi, hoci Schuster mal voči tomu pôvodne výhrady.
Podľa prieskumov ÚVVM mal prezident Schuster vlani v decembri dôveru 1,8 percenta voličov, v januári mu dôverovalo 2,9 percenta opýtaných, vo februári 2,5 percenta, začiatkom marca 3,4 percenta a podľa aktuálneho prieskumu zo začiatku apríla opäť 1,8 percenta. Slovenskému prezidentovi tak patrí rovnako ako poslancovi NR SR Vojtechovi Tkáčovi (KNP) v rebríčku dôveryhodnosti politikov 16. miesto, hneď za vicepremiérom pre európsku integráciu Pálom Csákym a opozičným poslancom Sergejom Kozlíkom. Oficiálny kandidát na tento post za KDH František Mikloško sa umiestnil na 13. priečke, keď ho podporilo 2,6 percenta opýtaných. Šéfovi diplomacie Eduardovi Kukanovi, ktorý už tiež ohlásil svoju kandidatúru, patrí v prieskume 5. miesto.