Nosiť ich budú dopravní a poriadkoví policajti a príslušníci hraničnej a cudzineckej polície. Nebudú ich mať pri zákrokoch pod spoločným velením alebo pri použití kukly.
Vyplýva to z novely zákona o Policajnom zbore, ktorú dnes schválil parlament. Počíta aj so zlúčením vyšetrovateľov s kriminálnou políciou. Doteraz vyšetrovatelia a policajti pracovali nezávisle od seba, preto sa vytvárali špeciálne tímy. Rezort vnútra pristúpil k vytvoreniu takých tímov, kde budú spolupracovať odborníci všetkých zložiek polície. Zákonom sa rozšírili aj úlohy Policajného zboru. Policajti budú spolupôsobiť pri ochrane civilnej leteckej prevádzky. Táto činnosť vychádza zo stratégie dobudovania ochrany štátnej hranice schengenského typu.
Definitívne bola schválená aj novela zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorá sprísňuje podmienky vlastníctva, držby, nosenia a používania zbraní. Rezort vnútra novelou tiež sleduje zabránenie pašovania, zneužívania a nelegálnej držby zbraní. Zákon rozdeľuje zbrane podľa ich nebezpečnosti a účinnosti do štyroch kategórií - na zakázané, podliehajúce povoleniu, ohláseniu a ostatné zbrane. Medzi podmienky na udelenie povolenia patria napríklad vek žiadateľa, jeho spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť, odborná a zdravotná spôsobilosť. Novinkou budú karty zbraní. Zbrane sa už nebudú zapisovať do zbrojných preukazov ich majiteľov. Nové zbrojné preukazy budú platiť 10 rokov a počíta sa s ich zalievaním do plastu ako v prípade občianskych preukazov.
Najdlhšiu diskusiu dnes absolvovali poslanci pri prerokovávaní poslaneckej novely zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorú pripravili poslanci ANO. Jej základným zámerom je zakomponovať do zákona ustanovenie týkajúce sa umelého prerušenia tehotenstva v prípade genetickej chyby plodu do konca 24. týždňa jeho trvania. V súčasnosti platná právna úprava umožňuje umelo prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa plodu. Vo vykonávacej vyhláške sa však uvádza, že umelo prerušiť tehotenstvo je možné z genetických dôvodov do 24. týždňov jeho trvania.
Do ďalšieho legislatívneho procesu sa dnes dostalo viacero vládnych a poslaneckých noviel. Súkromné bezpečnostné služby budú musieť predložiť najneskôr do 30. septembra kompletný súpis odpisov registra trestov svojich zamestnancov, vrátane majiteľov s viac než 20-percentným podielom. Výpis nesmie byť starší ako tri mesiace. Takéto preverovanie sa bude konať každé dva roky. Z vládnej novely zákona o prevádzkovaní SBS ďalej vyplýva, že v SBS nebudú môcť pracovať osoby, ktorých trestné stíhanie súd alebo prokurátor svojim rozhodnutím zastavili schválením zmieru.
Zákonodarcovia rozhodli, že sa ďalej budú zaoberať aj zmenami v zákone o štátnej službe colníkov, o orgánoch štátnej správy v colníctve, o koncesionárskych poplatkoch, o prídavku na dieťa, o rybárstve a poslaneckými návrhmi Jána Drgonca o Súdnej rade a novým zákonom o zodpovednosti za výkon verejnej moci.
Poslanci dnes definitívne schválili aj zmenu štátnej hranice medzi SR a Poľskou republikou, novelu zákona o aplikácii čistiarenského kalu a dnových sedimentov do pôdy, o správe majetku štátu, o cenných papieroch, o stavebnom sporení, o daniach z príjmov. NRSR odsúhlasila aj Dohodu medzi vládou SR a vládou Rumunska o vnútrozemskej plavbe.
Rokovanie parlamentu bude pokračovať vo štvrtok 24. apríla od 09.00 hodiny prvým čítaním o novom zákone o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia.