Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 27. - 29. 7. 2001

Washington 27. júla (TASR) - Poslanec NR SR a člen výboru pre obranu a bezpečnosť Peter Ošváth rokoval vo štvrtok vo Washingtone s americkým kongresmanom Dougom Bereuterom, ktorý je vedúcim poslaneckej skupiny Kongresu USA

Poslanec Ošváth rokoval s kongresmanom Dougom Bereuterom

pri Severoatlantickej aliancii a podpredsedom výboru Kongresu pre kontrolu spravodajských služieb.

V rozhovore P. Ošváth informoval amerického predstaviteľa o pozitívnych výsledkoch Slovenska pri plnení integračných kritérií na vstup do NATO a o pokračujúcej reforme ozbrojených síl SR súvisiacej s prípravou na začlenenie SR do NATO.

Vymenili si navzájom skúsenosti z práce obidvoch výborov na kontrolu spravodajských služieb a prerokovali možnosti budúcej spolupráce. V tejto súvislosti pozval P. Ošváth Douga Bereutera a predsedu výboru, kongresmana Portera Gussa na návštevu SR.

Počas návštevy Washingtonu sa Ošváth stretol aj s riaditeľom expertného tímu demokratov v snemovni Mikeom Sheehym, s ktorým posúdili niektoré odborné aspekty práce výborov na kontrolu spravodajských služieb.

Medzi zatknutými antiglobalistami zo zahraničia sú aj dvaja Slováci

Rím/Janov 27. júla (TASR) - Skupinu antiglobalistov pozostávajúcu z dvoch Slovákov, 17 Rakúšanov, troch Američanov, Austrálčana, Nemca a Švédky zadržala v súvislosti s výtržníctvom na minulotýždňovom víkendovom summite skupiny siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G8) v Janove polícia severotalianskych miest Alessandria a Voghera. Zadržaní mali pri sebe palice a plynové masky.

Antiglobalisti sa v súčasnosti po štvrtkovom verdikte súdu v Alessandrii nachádzajú vo vyšetrovacej väzbe, kde podľa ich právneho zástupcu Andreu Sandra budú musieť zostať najmenej dva týždne. A. Sandra je právnym zástupcom väčšiny zadržaných antiglobalistov zo zahraničia na summite G8. Ako uviedol v rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúru APA, budúci týždeň predloží námietku proti rozsudku štvorčlennej poroty vyšetrovacieho súdu, ktorá rozhodla o väzbe týchto demonštrantov, inak členov divadelnej skupiny VolxTheaterGruppe.

Janovský obhajca nevylúčil, že jeho mandanti sa zúčastnili na izolovaných násilných akciách na summite G8 v Janove. Podľa jeho vyjadrenia však zabavené palice a plynové masky nie sú žiadnym dôkazom, ktorý by ich usvedčoval zo spojenia s extrémnou anarchistickou skupinou Black Block.

Právny zástupca zároveň spochybňuje aj tvrdenia štátnych prokurátorov, že jeho mandanti do Nemecka cestovali autobusom po vedľajších cestách, aby sa vyhli prísnym policajným kontrolám na diaľniciach. Sandra zdôraznil, že divadelná skupina, ktorej členmi boli aj Slováci, sa rozhodla ísť po vidieckych cestách iba z finančnej núdze, aby nemusela platiť poplatky za použitie diaľnice.

Sandra ďalej uviedol, že všetci jeho mandanti sú predĺžením vyšetrovacej väzby otrasení. Dúfali totiž, že už vo štvrtok večer budú môcť opustiť väzenie. Považujú sa za obete veľkej nespravodlivosti. Advokát Sandra ich v sobotu opäť navštívi vo vyšetrovacej väzbe.

Podľa vyjadrenia prefekta janovskej polície pre francúzsky denník Le Monde je ešte vo väzniciach v krajoch Piemont, Lombardsko a Ligúria stále zadržiavaných 221 osôb. Podľa prefekta sú chýry o "zmiznutí" niektorých antiglobalistov ničím nepodložené. Dodal, že rodiny talianskych občanov a konzulárne orgány v prípade zahraničných občanov boli o zadržaní informovaní. Le Monde ďalej uvádza, že 105 ľudí bolo zadržaných pri prudkých zrážkach s talianskymi poriadkovými silami. Spomedzi spomenutých 105 antiglobalistov je 46 Nemcov, 18 Španielov, sedem Švajčiarov, šesť občanov Veľkej Británie, šesť Francúzov a päť Švédov. Polícia predviedla na komisariáty aj mladých ľudí z Kanady, Austrálie, Iránu, Turecka, Írska, Poľska, Nového Zélandu a Maroka.

Janovský summit sprevádzali mohutné demonštrácie, násilné akcie a výtržnosti antiglobalistov, ktoré zatienili rokovania "najmocnejších tohto sveta". Otvárací deň vrcholnej schôdzky G8 vážne narušil incident, pri ktorom príslušník polovojenských oddielov talianskej polície zastrelil 23-ročného demonštranta. Ten sa zároveň stal jedinou obeťou demonštrácií v Taliansku za uplynulých 25 rokov.

Na taliansko-francúzskych hraniciach zaznamenali ďalší incident v súvislosti so summitom, pri ktorom prišla o život 43-ročná Francúzka. Susanne Bendottiovú prešlo auto španielskych antiglobalistov, ktorí protestovali proti zákazu prekračovania hranice v západotalianskom meste Ventimiglia, ležiacom v blízkosti hraníc.

Duray v Rumunsku: SMK v druhej polovici augusta opustí vládnu koalíciu

Baile Tusnad/Budapešť 27. júla (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) vystúpi v druhej polovici augusta z vládnej koalície, povedal dnes maďarským novinárom v rumunskom kúpeľnom meste Baile Tusnad výkonný podpredseda strany Miklós Duray.

Podľa jeho slov sa po schválení pre Maďarov na Slovensku nevýhodného zákona o reforme verejnej správy stalo zrejmé, že vládna koalícia z roku 1998 existuje už iba na papieri. Namiesto toho sa v parlamente -ako formuloval Miklós Duray- vytvoril tábor, čiže koalícia, ktorú poháňa vpred protimaďarská orientácia.

Oficiálne slovenské výhrady voči Zákonu o Maďaroch v susedných štátoch sa dostávajú do zvláštneho svetla pri zohľadnení faktu, že v SR schválili podobnú legislatívnu normu už dávno a že Slováci spoza hraníc dostávajú slovenský preukaz od roku 1997, konštatoval Miklós Duray. Podľa jeho slov zabezpečuje tento dokument zahraničným Slovákom práva takmer na úrovni občanov SR.

Predstaviteľ SMK poukázal zároveň na charakter slovenského zákona, ktorý - na rozdiel od maďarskej normy - umožňuje vystaviť preukaz výlučne na základe pôvodu a podľa jeho slov neumožňuje udelenie preukazu rodinným príslušníkom inej národnosti. Tieto slová ilustroval Miklós Duray príkladom z Rumunska, kde sa vraj manžel slovenskej národnosti vzdal možnosti požiadať o vydanie preukazu, pretože jeho rumunská manželka nemala takúto príležitosť, vyplýva z pôvodnej správy agentúry MTI. Baile Tusnad je v tomto roku dejiskom 12. ročníka tradičnej letnej univerzity

SZM sa lobbovaním v EP zaslúžil o pozmeňovacie návrhy k národnej správe o SR

Budapešť 27. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu predložili početné pozmeňovacie návrhy k textu národnej správy o Slovensku, v ktorej vyzývajú vládu SR, aby zlikvidovala diskrimináciu maďarského spoločenstva v krajine. Lobovaním sa o to zaslúžili Svetový zväz Maďarov (SZM), Celoštátna rada SZM v SR a v Belgicku pôsobiaca spoločenská organizácia Výbor na ochranu ľudských práv v strednej Európe.

Na tlačovej konferencii v Budapešti o tom dnes informoval najvyšší predstaviteľ SZM Miklós Patrubány, ktorý uvedené označil za diplomatický úspech.

Predseda Celoštátnej rady SZM v SR László Soóky pri tejto príležitosti uviedol, že aj týmto grémiom podporované pozmeňovacie návrhy upozorňujú slovenský vládny kabinet medziiným na potrebu zriadenia maďarskej univerzity.

Maďarsko posilní hranicu, ak sa vstup Slovenska do EÚ oneskorí

Brusel 27. júla (TASR) - Maďarsko dnes ako prvá kandidátska krajina rokovalo s Európskou úniou (EÚ) o citlivej kapitole spravodlivosť a vnútro, ktorá okrem iného upravuje ochranu vonkajších hraníc EÚ. Maďarský vyjednávač Endre Juhász v tejto súvislosti oznámil, že jeho krajina nebude zatiaľ posilňovať hranice so Slovenskom, je však pripravená tak urobiť, ak by sa vstup SR do EÚ mal oneskoriť, napríklad z politických dôvodov.

Pätnástka maďarskej delegácii v spoločnej rokovacej pozícii oznámila, že Budapešť musí ku dňu vstupu prevziať celú legislatívu týkajúcu sa Schengenskej zmluvy okrem ustanovení, ktoré upravujú ochranu vonkajších hraníc EÚ.

V praxi to znamená, že vonkajšie hranice únie ostanú aj po prijatí Maďarska na rakúsko-maďarskej hranici a neposunú sa na východ, čo bude platiť aj pre ostatných kandidátov, pretože pozícia EÚ bude slúžiť ako vzor aj pre rokovania s nimi.

EÚ však v spoločnom stanovisku neuviedla, dokedy bude tento prechodný stav platiť, pozícia však obsahuje zmienku, že tzv. schengenský informačný systém bude na pristúpenie nových krajín pripravený najskôr v roku 2005. Podľa expertov teda nemožno počítať s posunutím vonkajšej hranice pred týmto termínom.

Maďarský vyjednávač Endre Juhász po dnešných rokovaniach novinárom oznámil, že jeho krajina začne posilňovať svoje hranice s Ukrajinou, Rumunskom, Chorvátskom a Juhosláviou podľa schengenských kritérií, voľnejší režim však zachová na hranici so Slovenskom.

Budapešť je však pripravená voľnejší režim na maďarsko-slovenskej hranici sprísniť, ak by sa vstup Slovenska do EÚ oneskoril, napríklad z politických dôvodov, keby o to žiadal Brusel alebo keby situácia na slovensko-ukrajinskej alebo poľsko-bieloruskej hranici zdržiavala pripojenie Maďarska k Schengenu, informoval Juhász.

Rakúsko chce posilniť spoluprácu pri ochrane hraníc so susednými krajinami

Viedeň 28. júla (TASR) - Rakúsko chce posilniť spoluprácu v boji proti kriminalite a užšie spolupracovať pri ochrane hraníc so susednými krajinami na východe. "Z dobrých susedov majú byť vynikajúci partneri," je podľa rakúskeho ministra vnútra Ernsta Strassera cieľom v piatok prijatej "Salzburskej deklarácie", ktorú podpísal rakúsky minister spolu so svojimi rezortnými kolegami z východoeurópskych krajín, vrátane ministra vnútra SR Ivana Šimka. Na Salzburskom fóre 2001 sa ďalej zúčastnili ministri vnútra Marek Biernacki (Poľsko), Rado Bohinc (Slovinsko), Stanislav Gross (ČR), Sándor Pintér (Maďarsko) ako aj komisár Európskej únie pre spravodlivosť Antonio Vitorino, informuje vo svojom dnešnom vydaní rakúsky denník Die Presse.

Účastníci fóra vyjadrili svoj zámer v budúcnosti intenzívnejšie spolupracovať v otázkach bezpečnosti. Ide predovšetkým o boj s organizovaným zločinom, obchodu s drogami, pašovaniu ľudí, harmonizáciu azylového práva a zabezpečenie hraníc. Rakúsko chce na uvedenom úseku prispieť predovšetkým svojimi skúsenosťami. Cieľom Rakúska je dosiahnuť taký stupeň spolupráce so svojimi východnými susedmi, aký je medzi Nemeckom a Švajčiarskom.

Bezpečnostné otázky patria k problematike, ktorá v súvislosti s rozširovaním Európskej únie (EÚ) občanov najviac zaujíma, zdôraznil splnomocnenec rakúskej vlády pre rozširovanie EÚ, Erhard Busek. Podľa bežného zjednodušovania prichádza zločin z východu. Pritom však kandidátske krajiny na tomto úseku urobili veľký pokrok a obyvateľstvo treba zbaviť strachu, zdôraznil Busek.

EÚ veľmi podporuje bezpečnostné aktivity kandidátskych krajín, uviedol komisár Vitorino, ktorý ocenil pokrok dosiahnutý na tomto úseku. Veľmi konkrétne námety vyslovil slovinský minister Bohinc. Slovinsko bude chrániť južnú hranicu EÚ a očakáva preto solidárnu pomoc pri budovaní systému ochrany svojich hraníc. EÚ bude musieť tesnejšie spolupracovať vo veci obchodovania s ľuďmi aj s tranzitnými krajinami. Slovinsko sa vyslovilo aj za harmonizáciu azylového práva v Európe.

Népszabadság: Maďarsko-slovenský pomaranč

Budapešť 28. júla (TASR) - Ak Bugárovci (Strana maďarskej koalície - pozn. TASR) opustia slovenskú vládu, pekné predstavy plánovačov programu maďarského premiéra Viktora Orbána o úsmevnom stretnutí s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom, ktorého hlavnou atrakciou by sa stal na dôkaz športového priateľstva oboch politikov most medzi Štúrovom a Ostrihomom, budú definitívne patriť minulosti. Vyplýva to z komentáru, ktorý pod názvom Maďarsko-slovenský pomaranč zverejnil dnes najčítanejší maďarský denník Népszabadság.

"A potom bude od jesene pri Ostrihome hraničný priechod bez otvárajúcich prejavov Orbána a Dzurindu. Mimochodom úzky, malý most sťaby z čias monarchie, nezvládne ťažké vozidlá a možnože ani autobusy nabité turistami. Čiže, skutočný maďarsko-slovenský pomaranč, ktorý je trochu zelený, trochu kyslý, ale dosť vysoký. To je jeho jediná vlastnosť, ktorá nepoukazuje na krátkodobé plánovanie rekonštrukcie," píše autor materiálu Tibor Kis.

Podľa jeho názoru je dôležité, že Dunaj medzi Ostrihomom a Štúrovom bude možné prekonať odteraz aj po súši, pričom nepovažuje ani nadšenie miestnych prominentov a zainteresovaného obyvateľstva za prehnané. Napriek tomu však radosť nepovažuje za úplnú. Komentátor konštatuje, že nový hraničný priechod nie je pekný, že most sa výzorom nevyrovná "konkurencii" na európskom veľtoku a že v súčasnosti ani na jednej z oboch strán nevedie prakticky nikam.

"Je ľahké uhádnuť, čo mostu chýba. V poriadku, každý most je trocha neohrabaný, ale dielo medzi Ostrihomom a Štúrovom v tomto smere prekonáva všetkých dunajských spoločníkov. Pri jeho prekonávaní sťaby človek stúpal na menší kopec. Tento pocit je vlastne oprávnený, pretože je faktom, že piliere umiestnili pri rekonštrukcii o 5-6 metrov vyššie oproti pôvodnému stavu." Skutočnou chybou nie je ani to, že most tak stratil na príťažlivosti. Hlavným hriechom voči spoločenstvu je to, že príčinu tohto postupu mu doteraz čestne nevysvetlili. "Veď zdôvodnenie, že je to potrebné pre nerušenú plavbu veľkých lodí je jednoducho zlým žartom." Pod prostredným oblúkom sa totiž rozprestiera toľko voľného priestoru, že by sa tam pokojne zmestili aj hoci trojsťažňové morské plavidlá, pravda, ak by sa po vodách také plavili, mieni autor komentáru.

Tibor Kis kladie otázku, či by nebolo bývalo čestnejšie priznať, že priveľké rozmery mostu súvisia so Sústavou vodných diel (SVD) Gabčíkovo-Nagymaros a že sa za tým môže skrývať myšlienka projektantov: Ak by sa raz predsa len postavilo VD Nagymaros, potom by sa vodná hladina Dunaja až po Ostrihom podstatne zvýšila.

Podľa autora však zvláštnosti a nejasnosti okolo mosta týmto nekončia. Niekoľko týždňov pred jeho odovzdaním do prevádzky sa ešte stále nerozhodlo o jeho oficiálnom názve. "Mária Valéria -ako takmer všetko iné, čo pripomína monarchiu Habsburgovcov- znie zle slovenskému uchu. V Bratislave si lámu hlavu nad akýmsi slovenským názvom, ibaže o tom veľa preniká na verejnosť a ešte menej smerom do Maďarska," konštatuje Tibor Kis, ktorý kritizuje aj absenciu otvorenej diskusie o úvahách zainteresovaných o otvorení ďalšieho hraničného priechodu v susedstve mosta.

"Na časť týchto otázok malo odpovedať na leto plánované stretnutie Orbána a Dzurindu. Ibaže, tento rozhovor sa neuskutoční a v prípade, že SMK opustí bratislavskú koalíciu, sa ani tak skoro nebude môcť uskutočniť," aspoň nie v pôvodne plánovanej forme, konštatuje Népszabadság.

O radikálnych čistkách na zvolenskom zasadaní Ústrednej rady SNS

Viedeň 29. júla (TASR) - Priebeh a výsledky sobotňajšieho zasadania Ústrednej rady Slovenskej národnej strany (SNS) vo Zvolene si dnes všíma aj rakúska tlačová agentúra APA, ktorá výsledky rokovania SNS, na ktorom ôsmim zo 14 poslancov SNS v Národnej rade SR pozastavili členstvo v strane, komentuje ako "radikálne čistky".

Voľba podpredsedu a ústredného tajomníka, ale aj nových členov Predsedníctva a vyvodenie zodpovednosti za pokusy o vnútornú destabilizáciu strany tvorili hlavnú časť rokovania Ústrednej rady (ÚR) Slovenskej národnej strany, ktorá sa v sobotu zišla vo Zvolene. Uskutočnilo sa presne po polroku od poslednej riadnej ÚR konanej v Poprade v závere januára, na ktorej z funkcie podpredsedu odvolali Dušana Mašlonku.

Vylúčením viacerých regionálnych funkcionárov SNS zo strany si chce predsedníčka SNS Anna Malíková posilniť svoju pozíciu pred regionálnymi voľbami, ktoré sa uskutočnia na jeseň tohto roku a pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Podľa agentúry APA sú v pozadí sporov v SNS skôr otázky štýlu ako obsahové diferencie. SNS je klasickou nacionalistickou stranou, ktorá sama seba hodnotí ako ochrankyňu suverenity národa a v zahraničnej politike odmieta členstvo Slovenska v NATO.

SNS otriasali od samého počiatku konflikty, ktoré nezostali skryté pred verejnosťou. Napriek tomu túto stranu volí okolo desať percent voličov. Súčasná predsedníčka SNS A. Malíková, je obľúbenou političkou a v rebríčku najpopulárnejších politikov obsadzuje pravidelne tretiu alebo štvrtú pozíciu, uzatvára APA.

Z iniciatívy SDĽ rokovali európski socialisti o etike politických strán

Budapešť 29. júla (TASR) - Z iniciatívy Strany demokratickej ľavice sa cez víkend v Budapešti uskutočnil medzinárodný seminár o etike politických strán. Zorganizovala ho britská Labouristická strana a finančne podporila Westminsterská nadácia pre demokraciu. Účastníci zastupovali socialistické strany strednej a juhovýchodnej Európy, vrátane baltických krajín. SDĽ reprezentovali jej štatutárny podpredseda Braňo Ondruš a zahraničný tajomník Ivan Štefunko.

Cieľom seminára bolo nielen objasnenie korupčných a klientelistických metód v politickej praxi, ale najmä definovanie nástrojov boja proti nim. Podujatie viedli profesor Keith Ewing z univerzity v Cambridge a Navraj Ghaleigh z výskumného strediska Európskej únie vo Florencii.

Prednášky i následné diskusie ukázali, že základom boja proti korupcii je transparentnosť.

"Slnko a jeho žiara je najlepšou prevenciou," vyhlásil K. Ewing. Občania podľa neho musia mať prístup k informáciám počas celého rozhodovania v každej verejnej záležitosti. Skutočným riešením nie je bezzubý zákon, ale fungujúce nástroje na jeho realizáciu. Občania sa musia k informáciám dostať rýchlo a jednoducho, preto je napr. široký prístup k internetu výrazným posilnením boja proti korupcii.

V súvislosti s úsilím SDĽ o prísnejšiu reguláciu konfliktu záujmov politikov bol zaujímavý fakt, že v Británii musia poslanci pravidelne zverejňovať svoje členstvo vo všetkých združeniach, kluboch či odboroch.

"Pre prípady korupcie nesmie byť zabezpečená nijaká imunita na žiadnej úrovni politiky," zdôraznil profesor Ewing. Na britských ostrovoch preto existujú osobitné rozsiahle kódexy pre členov vlády či poslancov, ktorých porušenie automaticky znamená odchod z politiky.

Ghaleigh sa venoval financovaniu politických strán, lebo práve záujem získať finančné prostriedky je hlavným dôvodom korupcie v politike. V demokratických krajinách sa používajú rôzne formy. N. Ghaleigh upozornil, že podiel štátnych dotácií na príjmoch strán by nemal presiahnuť 50 percent. V Španielsku je to až 90 percent, čím strany strácajú záujem na aktívnej členskej základni, čo môže ohroziť princípy občianskej spoločnosti vnútri strán. Vo väčšine krajín sú zakázané dary zo zahraničia, hoci v americkej Kalifornii uvažovali o povolení pre reprezentantov národnostných a etnických menšín prijímať podporu z "materských" krajín. Na druhej strane minimálne tretinový podiel štátnych dotácií by mal zabezpečiť základnú finančnú nezávislosť strán.

Slovenskí zástupcovia na seminári prezentovali pracovné znenie Charty morálnych princípov politiky SDĽ, ktorá vzbudila široký záujem a diskusiu.

Na záver sa účastníci dohodli na pokračovaní seminára, ktorý by mal zodpovedať niektoré konkrétne otázky, napr. ako nájsť rovnováhu medzi zverejňovaním finančných a majetkových pomerov politikov a právom na súkromie a bezpečnosť ich rodinných príslušníkov.

V Pennsylvánii sa uskutočnil Memoriál Štefana Baniča v športovom parašutizme

Washington 29. júla (TASR) - Mestečko Greenville na severozápade štátu Pennnsylvánia okupovali cez víkend nadšenci parašutizmu. Konal sa tu už po desiaty raz Memoriál Štefana Baniča v športovom parašutizme. Baniča milovníci tohto odvážneho športu poznajú ako otca padáka a Spojené štáty americké udelili tomuto dlho zaznávanému Slovákovi v auguste 1914 patent za vynález padáka.

Štefan Banič rodák zo Smoleníc prišiel do Pennsylvánie ako 37-ročný a tak ako mnohí ďalší Slováci sa usadil v Greenville, kde jeho potomkovia žijú dodnes. Banič pracoval v bani a voľné chvíle venoval vynálezectvu. Jeho najväčším príspevkom je vynález padáka, ktorý demonštroval zoskokom z jednej výškovej budovy vo Washingtone a neskôr zoskokom s amerického vojenského lietadla. Práva na svoj vynález venoval Banič novovytvorenej vojenskej leteckej jednotke a Americkej spoločnosti propagujúcej letectvo.

Na tohtoročnom Memoriáli Štefana Baniča sa zúčastnilo asi 300 parašutistov a ďalšie stovky sa umeniu pristáť presne na cieľ prizerali. V Spojených štátoch, ale aj na Slovensku sa meno Štefana Baniča udomácnilo najmä zásluhou Sláva Mulika žijúceho v Texase. Slávo Mulik predčasom zorganizoval Majstrovstvá sveta v parašutizme v roku 1991 v Lučenci či zo svetového rekordu vo vytváraní najväčšej formácie parašutistov z roku 1994 v Bratislave, zloženej z 216 parašutistov. V úzkej spolupráci so senátorom Pennsylvánskeho Kongresu Bobom Robinsonom sa pôvodne skromné podujatie Memoriál Štefana Baniča rokmi rozrástlo na Majstrovstvá parašutistov štátu Pennsylvánia v presnosti pristátia. Starosta Greenvillu Clifford Harriger vyhlásil 23.-29. júl za týždeň slovenského historického dedičstva a z rúk plukovníka Radomila Pecu, vojenského pridelenca Veľvyslanectva SR vo Washingtone, prevzal symbolický kľúč od mestečka Smolenice. Kľúč otvára spoluprácu teraz už sesterských miest Greenville - Smolenice.

Vyvrcholením Memoriálu Štefana Baniča bola návšteva guvernéra Pennsylvánie Toma Ridga, ktorý sa nijako netají svojimi slovenskými predkami. Z rúk Sláva Mulika prevzal zlatú medailu a pohár Štefana Baniča, ktorým ocenili guvernérove zásluhy na posilňovaní americko-slovenskych vzťahov. Slováci k nám prišli za prácou stavať cesty, železnice a fárať v baniach, stali sa súčasťou našej minulosti, ale sú aj súčasťou nasej úspešnej budúcnosti - povedal guvernér Ridge. Guvernér dostal aj ďalší dar - tortu v podobe slovenskej zástavy. Pri jej krájaní dodal - "úprimne Slovensku želám, aby sa mu podarilo dostať do Európskej únie a do NATO".

Spestrením Memoriálu Štefana Baniča bol aj zoskok tandemov. Jeden z nich vytvorila dvojica Slávo Mulik a Ján Orlovský, chargé d`affaires slovenského veľvyslanectva vo Washingtone.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 4. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 6. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 7. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 8. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 9. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 10. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 15 935
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 9 980
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 033
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 958
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 294
 6. Kam do tepla v januári? 2 275
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 992
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 1 938
 9. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 339
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 241

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír

Zdania obchody, keď spotrebiteľ platí za tovar kryptomenami a stavebné sporenie bude ešte menej výhodné.

SVET

Babiš nedostal dôveru, vládnuť môže roky. Čo čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá.

KOMENTÁRE

Precenili Slováci v roku 1993 nadchádzajúcu zmenu?

Ako si spoluzakladateľ Slovak Spectator spomína na rozdelenie.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Záhadným spôsobom zrušila aj koncert v Bratislave.

Neprehliadnite tiež

Tomanová sa nevzdá funkcie detskej ombudsmanky

Tomanová žiada politikov, aby zvažovali, do akej miery budú vstupovať do riešenia prípadov týkajúcich sa detí.

Trenčianske Teplice trápi silné sneženie

Nepriaznivá poveternostná situácia, sneženie a poľadovica komplikujú dopravu na cestách aj v Trenčianskych Tepliciach a okolí.

Pre nedostatok odborných lekárov svidnícka pôrodnica od februára končí

Problém s nedostatkom atestovaných gynekológov vyvrcholil v závere minulého roka.

Kaliňák požiada vo veci vydania Kosíka o pomoc rezortných kolegov z EÚ

Časový horizont návratu Kosíka je však podľa neho ťažké odhadnúť.

Nemecký minister zahraničných vecí vníma Slovensko ako most medzi západom a východom

Podľa Sigmara Gabriela Slovensko dokáže vysvetliť EÚ motivácie nových krajín.