Bratislava 24. apríla (TASR) - Poslanci Národnej rady SR schválili dnes novelu Trestného zákona. Metóda odsúdenia recidivistov inštitútom "trikrát a dosť" sa má týkať tretieho potrestania za závažný trestný čin. Ak prijatú novelu podpíše prezident Rudolf Schuster, v právnom poriadku sa začne uplatňovať od 1. septembra 2003.
Pri záverečnom hlasovaní sa prezentovalo 83 poslancov. Z nich 68 novelu podporilo, proti bolo 11, hlasovania sa zdržali dvaja poslanci a dvaja nehlasovali.
Pôjde o trestné činy teroru, terorizmu, nedovoleného prekročenia štátnej hranice alebo všeobecného ohrozenia, ohrozenia bezpečnosti vzdušného dopravného prostriedku a civilného plavidla, zavlečenia vzdušného dopravného prostriedku do cudziny, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a teroristickej skupiny, časti ustanovení nedovolenej výroby a držby omamnej látky, psychotropnej látky, jedu, prekurzora a obchodovania s nimi, výroby detského pornografického diela, týrania blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovania s deťmi, vraždy, ublíženia na zdraví, zavlečenia do cudziny, lúpeže, brania rukojemníka, vydierania, hrubého nátlaku, znásilnenia, sexuálneho násilia, sexuálneho zneužívania alebo obchodovania s ľuďmi.
Ak páchateľ spácha niektorý z týchto trestných činov po tretí raz a už bol za ne dvakrát potrestaný a trest aspoň sčasti vykonal, uloží sa mu trest odňatia slobody na doživotie za splnenia príslušných podmienok. Inak sa páchateľovi uloží trest na 25 rokov, ak tomu nebudú brániť okolnosti hodné zreteľa. Súd však bude môcť takémuto páchateľovi uložiť trest aj nižší než je spomínaná trestná sadzba.
Osobu, ktorá bude odsúdená na takýto výnimočný trest, nebudú môcť podmienečne prepustiť z výkonu trestu odňatia slobody.
Poslanci akceptovali aj návrh Tomáša Galbavého, na základe ktorého už verejní činitelia nebudú mať zo zákona privilegovanú ochranu. Znamená to, že pred hrubými urážkami alebo ohováraniami sa budú, tak ako všetci občania, brániť v civilnom, nie trestnoprávnom konaní.
Súčasťou novely Trestného zákona je aj definovanie nového trestného činu - vytvorenia ľudskej bytosti klonovaním. Do výpočtu nových skutkových podstát trestných činov sa tak dostane ustanovenie, že ten, "kto vykoná akýkoľvek zásah s cieľom vytvoriť ľudskú bytosť v ktoromkoľvek štádiu jej vývoja geneticky identickú s inou ľudskou bytosťou - či živou alebo mŕtvou, potresce sa odňatím slobody na tri až osem rokov. Odňatím slobody na päť až dvanásť rokov sa páchateľ potresce, ak spácha trestný čin klonovania ako člen organizovanej skupiny".